- Nazwa wielofunkcyjnej inwestycji nawiązuje do żurawi dźwigowych Stoczni Gdańskiej, charakterystycznych dla tej części miasta – tłumaczą przedstawiciele dewelopera. – Będą one widoczne z okien mieszkań. Za projekt odpowiada profesor Rainer Mahlamäki, architekt z Finlandii, autor wielokrotnie nagradzanego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Inwestycja Żurawie powstanie na 1,5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności, niedaleko historycznej bramy Stoczni Gdańskiej. Łączna powierzchnia użytkowa budynków to ponad 40,5 tys. mkw. W pierwszym etapie deweloper zaplanował 243 mieszkania o powierzchni od 29 do 92 mkw.

Na parterach budynków powstaną lokale handlowo-usługowe. Zakończenie tej części inwestycji YIT zapowiada na 2023 rok.

- Tereny postoczniowe mają dla mieszkańców Gdańska bardzo duże znaczenie. Patrząc na ten budynek, muszą mieć poczucie, że on jest integralną częścią tych terenów, że pasuje do otoczenia. Tworząc projekt dla YIT, inspirowałem się takimi elementami lokalnej architektury, jak czerwona cegła czy okna z drewnianymi i metalowymi framugami – mówi cytowany w komunikacie profesor Rainer Mahlamäki. - Słuchałem odgłosów życia portowego i czytałem książki o historii Gdańska. Wszedłem też na dach Europejskiego Centrum Solidarności, aby obejrzeć panoramę tej części miasta. Zobaczyłem wtedy ten teren w całej okazałości i zrozumiałem, jakie piękno i siła kryją się w postoczniowej zabudowie. To wszystko stanowiło dla mnie ogromną inspirację – opowiada.

Wysokie, zielone dźwigi będące symbolem Młodego Miasta zostały zamontowane w stoczni gdańskiej w latach 70. ubiegłego wieku.

- Misją architekta jest opracowanie projektu, który z jednej strony będzie nawiązywał do historii, a z drugiej będzie odpowiadał na współczesne, a nawet przyszłe potrzeby użytkowników i lokalnej społeczności – mówi prof. Rainer Mahlamäki. - Powinniśmy uszanować istniejącą starą zabudowę, tworząc coś, co będzie kontynuacją przeszłości, rozumiejąc jednocześnie teraźniejsze uwarunkowania i starając się przewidzieć przyszłość, aby miasto i jego tkanka dalej się rozwijały. Gdańsk wyróżnia bardzo bogata historia oraz piękna, zróżnicowana architektura, w której widoczne są wpływy zarówno rodzime, jak i europejskie – dodaje.

Projekt powstał we współpracy z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z Latergrupa Architekci oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK.