W I kwartale oddano w Polsce 440 tys. mkw. magazynów. Polska była trzecim pod względem aktywności rynkiem w Europie, z 11-proc. udziałem w nowo dostarczonej powierzchni – wynika z najnowszego raportu firmy doradczej JLL. W sumie polski rynek magazynowy to już ponad 19,1 mln mkw.

Nowe obiekty pojawiły się na Górnym Śląsku, w Polsce centralnej, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, a także w Krakowie, na Kujawach i w Szczecinie. Jak podaje JLL, udział tzw. wielkiej piątki stanowił 86 proc. podaży (380 tys. mkw.). Największe ukończone obiekty to P3 Mszczonów i Hillwood Wrocław Wschód II, oba o powierzchni ponad 50 tys. mkw.

– W I kwartale nowo rozpoczęte inwestycje pod względem powierzchni przewyższyły budynki oddane do użytku – wskazuje Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych JLL w Polsce. – Deweloperzy rozpoczęli budowę ok. 700 tys. mkw.

W budowie jest tym samym ponad 2,1 mln mkw. magazynów. Jak podaje JLL, popyt brutto, który nie uwzględnia umów krótkoterminowych, osiągnął niemal 950 tys. mkw. To niemal 20 proc. więcej w porównaniu z I kwartałem 2019 r. Eksperci zastrzegają, że część transakcji została albo zamknięta przed marcem, albo były one już tak zaawansowane, że epidemia nie miała na nie żadnego wpływu.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy rynek wynajmu został zdominowany przez nowe umowy i ekspansje, które stanowiły prawie 90 proc. całkowitej wynajętej powierzchni.

O bardzo dobrym I kwartale mówią też eksperci firmy doradczej Axi Immo. Wskazują na niesłabnący popyt i stabilne czynsze.

– Na rynku inwestycyjnym pierwsze miesiące były bardzo optymistyczne, szczególnie w sektorze magazynowym – ocenia Renata Osiecka, dyrektor zarządzająca Axi Immo. – Obserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie transakcjami portfelowymi. Pandemia spowodowała spowolnienie na rynku, jednak wyceny nieruchomości na koniec I kwartału były generalnie niezmienione ze względu na brak podstaw transakcyjnych i zawierały zastrzeżenie o podwyższonym ryzyku rynkowym. Spodziewamy się, że nerwowość prawdopodobnie wpłynie na spadki cen, ale głównie dla projektów spoza segmentu prime.

Eksperci Axi Immo podkreślają, że najbliższe miesiące dla sektora magazynów będą czasem wielu wyzwań. Jak jednak dodają, powołując się na prognozy Komisji Europejskiej, polski PKB w 2020 r. ma spaść o 4,3 proc., co będzie najniższym wynikiem spośród wszystkich państw członkowskich UE.

– W kolejnym kwartale będą dominowały umowy krótkoterminowe i przedłużenia. Możemy się też spodziewać mniejszej liczby nowych inwestycji, m.in. ze względu na

bardziej restrykcyjne warunki finansowania nowych obiektów – przewidują analitycy Axi Immo. – Natomiast firmy, które dotychczas nie korzystały z e-commerce, będą musiały dostosować swoją strategię pod ten kanał, co może wpłynąć na większe zapotrzebowanie na miejskie obiekty związane z obsługą logistyki ostatniej mili.

Jedną z konsekwencji pandemii, jak czytamy w raporcie Axi Immo, „może być deglobalizacja łańcuchów dostaw". Firmy będą zainteresowane zwiększeniem bezpieczeństwa, a Polska – ważna lokalizacja „nearshoring" w Europie, dobrze zintegrowana z europejskimi łańcuchami dostaw i sieciami transportowymi – wyrasta na głównego beneficjenta sytuacji.

Deweloperzy nie rezygnują z nowych inwestycji. W Piekarach Śląskich ponad 42 tys. mkw. powierzchni magazynowej wybuduje Hillwood.

Do Lublina wchodzi spółka 7R. W przemysłowej części miasta magazynowy deweloper planuje budowę pięciu obiektów o łącznej powierzchni ok. 110 tys. mkw.