– W listopadzie br. koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do budowy 152-metrowego domu wynosił 130,9 tys. zł – 0,4 proc. mniej niż w październiku.

W ubiegłym miesiącu materiały budowlane były o ponad 500 zł tańsze niż w październiku oraz o prawie 5,7 tys. zł tańsze niż w styczniu tego roku.

W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku ceny materiałów spadły o ponad 6,6 tys. zł. Głównym powodem obniżek były o ponad 2 proc. tańsze cegły i pustaki.

W listopadzie staniała też wełna mineralna: o 3 proc. Natomiast o 2 proc. spadły ceny płyty kartonowo-gipsowej.

Spadek cen poszczególnych produktów miał wpływ na zmniejszenie całkowitych kosztów związanych z zakupem materiałów służących do wykonania parteru i poddasza, stropu nad parterem oraz dachu. Obniżki wyniosły odpowiednio o 0,71, 0,69 i 0,22 proc. w stosunku do września.

W stosunku do listopada ub.r. najbardziej potaniały cegły i pustaki o ponad 14 proc., a o 16 proc. tańsza była wełna. O blisko 12 proc. staniała płyta kartonowo-gipsowa.

Od stycznia największy spadek cen zanotowała wełna mineralna – prawie 11 proc. oraz cegła i pustaki – o blisko 9,5 proc.

Patrz: ceny materiałów budowlanych