Ministerstwo Rozwoju ma ambitne plany. Chce pełnej cyfryzacji formalności budowlanych. Na podjęcie takich zamiarów wpłynęła pandemia, która bardzo spowolniła wydawanie decyzji inwestycyjnych. Przepisy do cyfryzacji zawiera pakiet mieszkaniowy, nad którym pracuje Sejm (jest już po pierwszym czytaniu).

Ministerstwo Rozwoju uruchomiło też pilotaż, za który odpowiedzialny jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Na jego stronie działa serwis e-budownictwo, tzw. generator.

– Jest na nim dostępnych pierwsze dziesięć formularzy elektronicznych, m.in. zgłoszenie robót budowlanych czy pozwolenie na rozbiórkę. Można je wypełnić, wydrukować, podpisać i dostarczyć do właściwego urzędu – tłumaczy Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

Pilotaż obejmuje 17 starostw z całej Polski, m.in. olsztyńskie, poznańskie, gliwickie, legionowskie, miasto Gdynia, Poznań, Gdańsk i Sopot. Ze stolicy w pilotażu uczestniczy dzielnica Wola. Ministerstwo Rozwoju zapowiada, że pilotaż to dopiero początek cyfryzacji. Chce, by późną jesienią wypełniony formularz można było podpisać za pośrednictwem platformy ePUAP, korzystając z profilu zaufanego.

Czytaj także:

Nowe prawo budowlane - co się zmieni od września

– Jednocześnie zachowana zostanie dotychczasowa papierowa postać dokumentacji składanej do organów administracji budowlanej. Zainteresowany będzie mógł wybrać, czy chce w procesie budowlanym kontaktować się z organem w postaci papierowej czy elektronicznej, bez wychodzenia z domu za pośrednictwem serwisu e-budownictwo – zapowiada wiceminister Nowicki.

Resort chce też wprowadzić elektroniczny dziennik budowy i nowy elektroniczny centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane. I stworzyć konto inwestora w serwisie e-budownictwo.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ