W Warszawie sprzedaje się co czwarte nowe mieszkanie w Polsce. W III kw. liczba inwestycji deweloperskich w stolicy zwiększyła się do 333. Najwięcej powstało na Białołęce, Mokotowie, najmniej na Żoliborzu, Ochocie, w Wesołej i Rembertowie – wynika z analiz portalu RynekPierwotny.pl. - Jeśli chodzi o liczbę dostępnych mieszkań w całej Warszawie, to odnotowaliśmy niewielki, 2-proc. wzrost podaży, z 16 913 ofert w II kw. do 17 242 (w III kw. 2020 roku. Bez wątpienia ogólny wzrost wystawionych na sprzedaż lokali miał związek z rosnącą liczbą mieszkań w takich dzielnicach jak Białołęka, Praga-Południe i Wola.

Eksperci zwracają uwagę na zróżnicowanie oferty. Najdroższe mieszkania można było kupić jak zwykle w Śródmieściu, średnio za ponad 1,3 mln zł, najtańsze - w Rembertowie, za nieco ponad 346 tys. zł.

Ciągle drogo

- Wiele osób marzących o zakupie czterech kątów liczyło, że wprowadzony w marcu lockdown wpłynie na znaczne obniżki cen. Niestety, tych w dalszym ciągu nie widać i jak na razie nic nie wskazuje, że to się zmieni – podkreślają autorzy raportu. - W porównaniu z poprzednim kwartałem ceny nowych mieszkań nieznacznie wzrosły – o 0,2 proc. Choć możemy mówić o stabilizacji na stołecznym rynku mieszkaniowym, to warto wspomnieć, że w ciągu roku średnia cena ofertowa mkw. mieszkania wzrosła aż o 7,9 proc., z 9,6 tys. zł za mkw. w III kw. 2019 r. do 10,3 tys. zł za mkw. w III kw. 2020 r.

Od lipca do października największą podwyżkę RynekPierwotny odnotował na Bielanach (4,9 proc.), które pod względem cen - ponad 12 tys. zł za mkw. można zaliczyć już do prestiżowych lokalizacji. - Warto pamiętać, że ta określana mianem zielonych płuc stolicy dzielnica jest mocno zróżnicowana cenowo. Na cenę wpływa m.in. odległość inwestycji od stacji metra – zauważają analitycy.

W III kwartale w żadnej z dzielnic nie odnotowano spadku cen ofertowych mieszkań o więcej niż 0,6 proc. - Wpływ na to miał m.in. wzrost sprzedaży lokali o ok. 40 proc., jaki stołeczni deweloperzy odnotowali w okresie IV - VI 2020 r. – mówią eksperci RynkuPierwotnegp.pl.

Dodają, że już od kilku kwartałów dzielnicą, która systematycznie zwiększa swoje znaczenie na rynku mieszkaniowym w Warszawie jest Wawer.

- Bez wątpienia na wzrost znaczenia tańszych dzielnic, ma wpływ bardziej restrykcyjna polityka banków. Chodzi zarówno o wzrost wymagań dotyczących wysokości wkładu własnego, w niektórych instytucjach nawet do 30 proc., jak i wykluczenie niektórych branż uznawanych za ryzykowne, jak np. turystyka czy branża eventowa – przypominają analitycy. - Osoby szukające tańszego mieszkania powinny przygotować się na to, że w Warszawie najniższa średnia cena ofertowa to już ponad 7 tys. zł za mkw. Do najbardziej atrakcyjnych cenowo dzielnic należą Wesoła (7172 zł za mkw.), Białołęka (7715 zł za mkw.), Rembertów (7706 zł za mkw.) i wspomniany Wawer (7939 zł mkw.). Najdroższą dzielnicą pozostaje Śródmieście (17 654 zł za mkw.). Na podium znalazły się również Wola (14 299 zł za mkw.) i Ochota (13 933 zł za mkw.).

Co w ofercie

- Deweloperzy starają się dostosować ofertę do gustów i potrzeb klientów, dlatego na stołecznym rynku mieszkaniowym niezmiennie dominują mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni do 60 mkw. – podaje RynekPierwotny.pl. - Osoby szukające swojego pierwszego lokum, a także inwestorzy powinni zainteresować się ofertą kawalerek i małych mieszkań dwupokojowych w Rembertowie i Pradze-Północ, gdzie ich liczba zdecydowanie wyróżnia się na tle całej oferty stołecznych deweloperów. Najmniejsza ich oferta znajduje się na Żoliborzu, Ochocie i w Wilanowie. Zwłaszcza w tej ostatniej dzielnicy dominują duże metraże.

Analitycy zwracają uwagę, że średni metraż różni się w zależności od dzielnicy. - Największe mieszkania mają do dyspozycji osoby chcące zamieszkać w Wilanowie - ok. 105 mkw., z kolei nabywcy poszukujący mniejszych nieruchomości z pewnością znajdą idealne lokum na Pradze-Północ i w Rembertowie, gdzie średnia powierzchnia wynosi 44 mkw. i 46 mkw. – podają.