– Miniony rok był rewelacyjny pod kątem aktywności najemców biur, którzy wynajęli w Warszawie ponad 800 tys. mkw. powierzchni. Organizacjom podejmującym decyzje o przeprowadzce do nowej siedziby sprzyjała oferta deweloperów, którzy oddali w stolicy 23 projekty biurowe – policzyli analitycy firmy CBRE.

- Z ich prognoz wynika, że w 2016 roku spodziewane jest oddanie około 30 nowych projektów biurowych, a walka na rynku się zaostrzy.

- W roku 2015 aktywność najemców była większa o 36 proc rok do roku, czego skutkiem był spadek wskaźnika powierzchni niewynajętych do 12 proc.

– Cały rok 2015 był świetnym okresem dla stołecznego sektora biurowego. Warszawa od kilkunastu kwartałów postrzegana jest jako idealne miejsce do lokowania biznesu oraz jego rozwoju, dowodem tego są umowy najmu nowych firm, takich jak Compass Offices czy F5 Networks Inc. – wylicza Łukasz Kałędkiewicz, starszy dyrektor Działu Agencji Biurowej w CBRE.

- Spośród sektorów obecnych na rynku nieruchomości biurowych w 2015 r. najbardziej aktywna była branża IT i HI-TECH. Umowy najmu z tego sektora stanowiły 19 proc. całkowitej wynajętej powierzchni biurowej.

- Jest to znaczący wzrost, co wskazuje na rosnące zaufanie takich firm do polskiego rynku i kadr. Kolejnym najaktywniejszym sektorem był sektor finansowy – 18 proc.wolumenu najmu. Natomiast w przypadku sektora publicznego zaobserwowaliśmy spadek zainteresowania nowoczesną powierzchnią biurową sektora publicznego – z 14 na 4 proc. – mówi Katarzyna Gajewska, Konsultant, Dział Doradztwa i Analiz Rynku, CBRE.

- Rok 2016 będzie pełen wyzwań dla branży, bo konkurencja między deweloperami stale rośnie.

- Warszawski rynek należy jednak postrzegać jako pełen możliwości. To tu najemcy mogą wybierać w światowej klasy projektach, w doskonałych lokalizacjach i negocjować korzystne warunki najmu, a także wykorzystywać dobrze rozwiniętą infrastrukturę oraz rozwijać biznes dzięki dobrze wykształconej kadrze – uważa Łukasz Kałędkiewicz.