Echo Investment i jego spółka zależna Archicom, również notowana na giełdzie, zawarły umowy finalizujące roszady w grupie. Pierwsza dotyczy objęcia przez Echo 22,8 mln akcji imiennych Archicomu wycenionych na ponad 830 mln zł – po cenie 36,34 zł przy bieżącym kursie 27 zł. Druga dotyczy opłacanego przez tę emisję aportu – zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czyli biznesu mieszkaniowego Echa wycenionego na potrzeby transakcji przez Grant Thornton.

Po rejestracji emisji udział Echa w akcjonariacie Archicomu wzrośnie z 79,8 do 89 proc. Archicom ma pozostać na GPW i konsolidować mieszkaniowy rynek deweloperski. Samo Echo będzie się zajmować nieruchomościami komercyjnymi i platformą PRS Resi 4 Rent, a także zawiadywać projektami wielofunkcyjnymi „destinantions” – jak Browary Warszawskie czy budowana właśnie Towarowa 22.

W I półroczu Grupa Echo Investment sprzedała 822 mieszkania, o 20 proc. mniej niż rok wcześniej – bardzo wysoką bazą był I kwartał ub.r. W samym II kwartale br. grupa znalazła nabywców na 448 lokali, o 38 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 20 proc. więcej kwartał do kwartału. Grupa szacuje swój potencjał sprzedaży po roszadach na 4 tys. mieszkań rocznie.

- Przejęcie mieszkaniowej części biznesu Echa to milowy krok w historii Archicomu i szansa na przyspieszenie naszego rozwoju na niespotykaną dotąd skalę. Staliśmy się tym samym jednym z największych deweloperów mieszkaniowych w kraju o zasięgu ogólnopolskim. Mamy przy tym ambicje dalszej ekspansji – skomentował Waldemar Olbryk, prezes Archicomu.

- Praktycznie dwukrotny wzrost popytu na mieszkania rok do roku oraz długoterminowe perspektywy rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce sprawiają, że z optymizmem patrzymy na przyszłość tego segmentu. Dlatego zdecydowaliśmy się na klarowny podział naszego biznesu na część komercyjną i mieszkaniową, który otwiera przed nami atrakcyjne możliwości wynikające z synergii Grupy Echo-Archicom - dodał Maciej Drozd, wiceprezes Echa. - Wzmocniony potencjał skonsolidowanego biznesu mieszkaniowego ułatwi nam realizację ambitnych projektów, które planujemy m.in. na warszawskim Służewcu Przemysłowym czy przy Towarowej 22. Jednocześnie Echo Investment będzie się dalej rozwijać w segmentach biurowym i usługowym. Zwiększy też swoje zaangażowanie w projekty na obiecującym rynku mieszkań na wynajem.