- Powierzchnia biurowa na warszawskim rynku wzrosła w 2020 r. o 5,5 proc. W praktyce oznacza to 314 tys. mkw. nowych biur. Za ten wynik odpowiada 17 nieruchomości, które są wynajęte w 86 proc. – podaje CBRE. - Duży wzrost podaży nie szedł bezpośrednio w parze z aktywnością najemców, która spadła o ok. 30 proc. (rok do roku). W sumie wynajęto 602 tys. mkw. biur. Najemcy najczęściej decydowali się na renegocjacje umów, następnie na umowy przednajmu. Jednak pomimo niższych wyników, nadal na plusie utrzymuje się poziom absorbcji powierzchni biurowej, który w wielu miastach na zachodzie Europy przez wpływ Covid-19 spadł i jest na dużo niższym poziomie, co potwierdza mocną pozycję stołecznego rynku.

Eksperci CBRE wskazują, jeśli w tym roku nowe biura zostaną dostarczone na rynek zgodnie z planem, to podaż wzrośnie o 7,1 proc. - Tym samym przekroczony zostanie próg 6 mln mkw. powierzchni biurowej w stolicy. Prawdopodobnie wzrośnie też aktywność najemców, bo decyzji nie można odkładać w nieskończoność – mówią analitycy CBRE.

- W sektorze biurowym trudno prognozować przyszłość, bo na razie nie wiadomo czy nowa rzeczywistość, z którą mamy teraz do czynienia, utrzyma się przez dłuższy czas – komentuje Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE. - Rola biura będzie mocniej ukierunkowana na to, czego brakuje nam w domu, czyli interakcje. Z jednej strony, skłanianie się pracodawców do hybrydowego modelu pracy może skutkować zmniejszaniem zapotrzebowania na powierzchnię biurową. Ale z drugiej, ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz tworzenie nowoczesnych przestrzeni do współpracy. Te dwie przeciwstawne tendencje mogą skutkować jedynie niewielkim spadkiem zapotrzebowania na przestrzeń biurową - przewiduje.

Mikołaj Sznajder spodziewa się w tym roku stopniowego odwracania trendu, z którym mierzyliśmy się rok wcześniej. – Chodzi o wstrzymywanie decyzji. Już teraz widać odblokowanie procesów w sektorze biurowym. Dodatkowo przychylnie na nasz rynek patrzą inwestorzy z zagranicy, dla których Polska jest bardzo atrakcyjną lokalizacją – mówi dyrektor.

Jednocześnie należy się spodziewać, że w tym roku rozpocznie się mniej inwestycji biurowych. - Deweloperzy skupią się na lokalizacjach, w których popyt na biura nadal jest spory. Właściciele często podejmują też decyzje o modernizacji biurowców w centrum stolicy i na Służewcu. Rewitalizacja pozwoli tym obiektom dorównać do nowoczesnych standardów biurowych – mówią eksperci CBRE.

Od końca marca do końca grudnia 2020 r. poziom pustostanów wzrósł w Warszawie o 2 pkt proc., do poziomu 9,9 proc. - Więcej pustostanów to większa presja na warunki najmu, ale większość właścicieli nie decyduje się na obniżanie czynszów. Oferują za to większą elastyczność – mówią analitycy.