Transakcja sprzedaży wieżowca Q22, który stoi u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej w Warszawie, została zamknięta. Nowym właścicielem budynku jest fundusz Invesco Real Estate.

Uwzględniając przychody z całkowicie wynajętego budynku, uzgodnioną stopę kapitalizacji, a także wszystkie korekty i dodatkowe płatności, Echo Investment szacuje, że wartość transakcji powinna sięgnąć 273 mln euro.

Wyjątkowa transakcja

Kwota 230 mln euro za budynek została już zapłacona. Pozostała część należności zostanie uregulowana w 2017 roku, kiedy wszyscy najemcy wprowadzą się do budynku.

- Nabycie Q22 przez Invesco jest największą transakcją na inwestycyjnym rynku biurowym w Polsce w 2016 roku i jedną z największych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Q22 to idealny produkt inwestycyjny, charakteryzujący się zarówno wyjątkową architekturą i specyfikacją techniczną, jak i imponującym zestawieniem najemców gwarantujących stabilny przychód czynszowy - powiedział Piotr Mirowski, partner w Colliers International, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego. (reprezentował stronę kupującą w tej transakcji).

- Transakcja jest zgodna ze strategią Echo Investment, która zakłada skupienie się na działalności deweloperskiej i sprzedaż budynków tuż po zakończeniu ich budowy i wynajmu powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

- Jesteśmy zadowoleni, że staliśmy się właścicielami Q22, nowego warszawskiego wieżowca. Dzięki tej transakcji dywersyfikujemy portfolio naszych nieruchomości, a jakość tego budynku to wartość dodana dla naszego portfela. Inwestycja zwiększy nasze przychody, a na końcu - zwroty dla inwestorów - skomentował Paddy Bingham, Managing Director, Fund Management - Europe z Invesco Real Estate.

Na początku był hotel...

Historia Q22 zaczęła się dokładnie 5 lat temu, kiedy Echo Investment kupiło działkę zlokalizowaną u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej w centrum Warszawy, na której stał stary budynek hotelowy. Od tego czasu deweloperowi udało się wyburzyć hotel, wspólnie z pracownią Kuryłowicz&Associates zaprojektować wieżowiec, zakończyć budowę i wynająć 82 proc. z całości dostępnej powierzchni najmu (która wynosi 53 tys. mkw.).

W ciągu kilku tygodni Echo Investment spodziewa się podpisania kolejnych umów, które podniosą współczynnik wynajmu do 90 proc.

Budowa Q22 zakończyła się latem 2016 roku. Na liście najemców budynku są takie firmy jak: Deloitte, Allegro, Linklaters, William Demant, Vestor DM, Citi Handlowy, Savills czy White and Case, a także Griffin Real Estate, Echo Polska Properties oraz samo Echo Investment.

Biurowiec ma zaplecze usługowe, 5-kondygnacyjny parking (również dla rowerów), restauracje, fitness klub, sale konferencyjne.

O stronach transakcji:

Invesco Real Estate to globalna firma działająca w obszarze nieruchomości, która świadczy usługi od 1983 roku, na początku w Stanach Zjednoczonych, później także w Europie i Azji. IRE zarządza aktywami o wartości 71 mld dolarów i zatrudnia 443 osób w 21 biurach na całym świecie. W Europie ma 140 pracowników w ośmiu biurach: w Londynie, Monachium, Mediolanie, Madrycie, Paryżu, Pradze, Luksemburgu i Warszawie. Zarządza z nich 128 nieruchomościami o łącznej wartości 8,2 mld dolarów, zlokalizowanych w 12 krajach.

Echo Investment SA to największy polski deweloper, realizujący inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zrealizowała ponad 120 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski, o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 1,3 mln mkw. W 2015 roku Echo Investment stało się częścią dynamicznie rozwijającej się grupy kapitałowej Griffin Real Estate - Oaktree - PIMCO. Najważniejszymi realizowanymi przez firmę inwestycjami są obecnie Galeria Libero w Katowicach z 44 700 mkw. powierzchni najmu, biurowo-mieszkaniowy kompleks Browary Warszawskie o ok. 100 tys. mkw. powierzchni oraz projekt Towarowa 22 w Warszawie, z ponad 100 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej.