Jak zmieniały się ceny na stołecznym rynku wtórnym, sprawdził portal Mozrizon.pl. Analitycy wzięli pod uwagę ostatnie pięć lat. - Z takiej perspektywy lepiej widać, jakie mieszkania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów i co w związku z tym działo się z ich cenami – tłumaczy Marcin Drogomirecki, analityk Morizona.

W grudniu 2015 roku średnia cena mkw. kawalerek w Warszawie to 8,7 tys. zł. W grudniu ub.r. było to już niespełna 12,9 tys. zł, czyli 47,9 proc. więcej. - Kawalerki były i są kupowane zarówno przez mniej zamożnych klientów chcących zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe (małe, ciasne ale własne ), jak i przez inwestorów nastawionych na zyski z najmu - krótko- i długoterminowego – mówi Marcin Drogomirecki. – Kupują je też osoby zamożne, traktując jako bezpieczną lokatę kapitału – zwraca uwagę.

Analityk dodaje, że niewiele mniej, bo o 46,5 proc., poszły w górę ceny najczęściej poszukiwanych i kupowanych mieszkań, czyli mieszkań dwupokojowych. Pięć lat temu mkw. takich lokali był wyceniany średnio na ponad 8,2 tys. zł, dziś – na ponad 12,1 tys. zł.
- Oznacza to, że o za przeciętne, 50-metrowe mieszkanie, które pięć lat temu wyceniane było na ok. 415 tys. zł, dziś sprzedający żądają ponad 600 tys. zł – mówi Marcin Drogomirecki. Lokale z trzema pokojami w ciągu pięciu lat podrożały o 40,3 proc., z, średnio, ponad 7,9 tys. zł za mkw. w grudniu 2015 r. do ponad 11,2 tys. zł.

Najmniejszy wzrost cen portal Morizon.pl odnotował na rynku dużych, czteropokojowych mieszkań. Ich ceny poszły w górę o 33,6 proc., z 8,6 tys. do niespełna 11,5 tys. zł za mkw. Wynika to z faktu, że ceny całkowite takich mieszkań są relatywnie wysokie – tłumaczy Marcin Drogomirecki. - Klientów mogących sobie pozwolić na ich zakup było i jest relatywnie dużo mniej. Jednak, ze względu na rosnącą zamożność społeczeństwa i dążenie do podniesienia standardu życia, ceny takich lokali także poszły w górę. W Warszawie są dziś wyższe niż pięć lat temu o ponad jedną trzecią – podkreśla.