Neon to czwarty i ostatni etap kompleksu biznesowego Alchemia w Gdańsku, który zaprojektowała pracowania APA Wojciechowski Architekci.

Biurowiec trafił do jednego z niemieckich funduszy nieruchomościowych, którymi zarządza DWS. Wartość transakcji to ponad 80 mln euro netto.

Budowa Neonu trwała dwa lata. Zakończyła się w październiku 2019 roku. Budynek ma ponad 35 tys. mkw. powierzchni najmu, 33,5 tys. mkw. jest przeznaczonych na biura. (przy powierzchni typowej kondygnacji biurowej wynoszącej ponad 3 tys. mkw.).

Nieco ponad 1,5 tys. mkw. to powierzchnie usługowe zlokalizowane na parterze, które dopełniają pasaż – miejsce spotkań i spędzania czasu zaprojektowane pomiędzy budynkami Alchemii. Podobnie jak wcześniejsze etapy kompleksu, budynek Neon ma certyfikat ekologiczny LEED na najwyższym poziomie - Platinum.

- Tą sprzedażą dopełniamy trwający niemal dziesięć lat projekt inwestycyjny o nazwie Alchemia. Wszystkie cztery etapy zostały skomercjalizowane i sprzedane różnym funduszom inwestycyjnym. Obecna transakcja cieszy szczególnie – negocjacje trwały wiele miesięcy i toczyły się w trudnych, pandemicznych realiach – mówi cytowany w komunikacie Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

DWS jest jednym z globalnych zarządców funduszy inwestycyjnych z aktywami o wartości 759 miliardów euro (stan na 30 września 2020 r.). Firma już od ponad 50 lat inwestuje w nieruchomości, a łączna globalna wartość tych inwestycji wynosi ponad 65 miliardów euro (stan na 30 września 2020 r.).

Torus, polski deweloper biurowy, przeprowadził do tej pory siedem transakcji sprzedaży swoich nieruchomości biurowych. Trafiły do sześciu różnych funduszy (pięć budynków Arkońska Business Park oraz cztery etapy Alchemii) za łączną kwotę niemal 370 mln euro.

Obsługę prawną po stronie Torusa zapewniała kancelaria Greenberg Traurig.