- Wysokość czynszów w stolicy Dolnego Śląska utrzymuje się na poziomie niewiele niższym od stołecznych stawek, czyli tych najwyższych w Polsce. Koszty zakupu lokali są natomiast we Wrocławiu zdecydowanie niższe niż te spotykane w stolicy - wynika z danych Metrohouse i Expandera. I to jest dobra wiadomość dla inwestorów.

Wtórny - często na wynajem

W pierwszym kwartale br. w stolicy Dolnego Śląska średnia cena za mkw. mieszkania wzrosła do ponad 5200 zł i jest to wzrost o 5,2 proc. w stosunku do poprzedniego notowania. Kupując mieszkanie po cenach rynkowych w tym mieście, można liczyć na rentowność rzędu 6 proc. i - jak podaje Metrohouse - jest to najlepszy wynik w kraju. Dlatego na wrocławskim rynku mieszkaniowym w dalszym ciągu aktywni są inwestorzy.

– Wszystko to dzięki dobremu stosunkowi cen mieszkań do cen wynajmu. O ile wartość mkw. mieszkania na wrocławskim rynku wtórnym jest o ponad  2000 zł niższa niż w Warszawie, to już ceny najmu przypominają te stołeczne - podkreśla Michał Nadolny, ekspert Metrohouse Wrocław.

Dodaje, że inwestorzy, podobnie jak w innych miastach, starają się poprawić rentowność z najmu. - Kupują duże mieszkania, które następnie po podziale na dwa - trzy mniejsze lokale, pozwalają na czerpanie ponadstandardowych zysków z najmu – mówi Michał Nadolny.

Pierwotny - nieco w górę

Od początku stycznia do marca 2017 r. na wrocławskim rynku pierwotnym widoczny był duży spadek (-17 proc.) podaży dostępnych mieszkań, w stosunku do poprzedniego kwartału - podaje RynekPierwotny.pl.

– Przyczyną tej zmiany była dość szybka wyprzedaż tańszych mieszkań, które kupowano przy wsparciu programu „Mieszkanie dla młodych". Na początku stycznia we Wrocławiu można było znaleźć 800 takich lokali - do 75 mkw. A gdy weźmie się pod uwagę rabaty udzielone przez deweloperów, liczba mieszkań kwalifikujących się do "MdM" mogła w pierwszym miesiącu roku przekroczyć tysiąc. Z kolei w połowie lutego na wrocławskim rynku można było znaleźć już tylko około 210 lokali z rządową dopłatą - do 75 mkw.– podaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Na tle pozostałych dużych miast, w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku, Wrocław wyróżniał się największą zmianą średniej ceny ofertowej za 1 mkw. nowego mieszkania, choć wzrost nie był znaczący. W I kwartale 2017 r. zainteresowani kupnem nowego lokum musieli płacić średnio 6302 zł za mkw., a w IV kwartale 2016 r. cena ta wynosiła 6270 zł.

Na kredyt - z 26 tys. zł

W tym roku nie można już wnioskować o dopłaty z "MdM" – środki z państwowego budżetu wyczerpały się 6 kwietnia. Każdy, kto będzie chciał kupić mieszkanie przy wsparciu kredytu w najbliższym czasie, musi więc posiadać przynajmniej 10 proc. wkładu własnego. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. kupowanego we Wrocławiu po przeciętnej cenie, będzie to minimum ponad 26 tys. zł.

Osoby, zainteresowane kupnem mieszkania na kredyt we Wrocławiu powinny przygotować się na to, że obecnie w części banków zauważalnie wydłużył się czas rozpatrywania wniosków kredytowych.

– W dużej mierze wynika to z tego, że nadal analizowana jest ogromna liczba wniosków o kredyty z dopłatą, które zostały złożone w marcu i na początku kwietnia. Ponadto rozpoczął się sezon na kredyty na budowę domu - zwraca uwagę Jarosław Sadowski, Expander. - Dlatego, jeżeli ktoś planuje zakup mieszkania czy domu z pomocą kredytu, nie powinien zwlekać ze złożeniem wniosku. W przeciwnym razie, może nie zdążyć uzyskać finansowania w złożonym terminie.

Ekspert Expandera podpowiada, że bardzo ważne jest, aby wnioski składać do kilku banków jednocześnie. - Jeśli jeden bank wyda decyzję odmowną, to jest szansa, że inny nasz wniosek zaakceptuje. Dzięki temu nie stracimy tygodni na rozpoczęcie wszystkiego od początku – radzi Jarosław Sadowski.