Jak wielu klientów deweloperów decyduje się na zakup kilku lub więcej mieszkań na nowych osiedlach? Jakie lokale i osiedla wybierają inwestorzy? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.

Wioletta Kleniewska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce Polnord:

Wśród nabywców naszych mieszkań mamy grupę klientów inwestorów, którzy kupują więcej niż jedno mieszkanie. W Warszawie dużą popularnością cieszą się Brzozowy Zakątek w Wilanowie i Stacja Kazimierz na Woli, a w Gdańsku Fotoplastykon i Studio Morena. Inwestorzy najchętniej kupują lokale typu studio, a także mieszkania dwupokojowe o niewielkim metrażu 35 - 40 mkw.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

Zainteresowaniem klientów inwestycyjnych cieszą się osiedla przede wszystkim w centrach miast, w pobliżu ośrodków akademickich i kompleksów biurowych. W ostatnim czasie często pojawiają się nabywcy kupujący po kilka mieszkań w jednej inwestycji. Poszukują kompaktowych lokali. Mamy w portfelu klika takich projektów. We Wrocławiu jest to Kamienna 145, w Warszawie -Osiedle Krzemowe i Osiedle na Woli, a w Gdańsku - Bastion Wałowa. Często jeden klient decyduje się na zakup kilku mieszkań w różnych projektach, a także w różnych miastach.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom:

Inwestorzy decydują się zwykle na kilka mieszkań, choć bywają i tacy, którzy kupują ich kilkanaście w kilku różnych lokalizacjach. Zwracają szczególną uwagę na adres i metraż lokalu. Wśród najchętniej wybieranych nieruchomości przeważają kompaktowe dwu- i trzypokojowe mieszkania w okolicy centrum Wrocławia, m.in. w Browarach Wrocławskich czy w River Point. Dużym powodzeniem inwestorów cieszą się również osiedla Olimpia Port i Cztery Pory Roku.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

Wśród naszych klientów zdarzają się inwestorzy, którzy kupują więcej niż jedno mieszkanie na wynajem. Najczęściej decydują się na dwa lub trzy lokale w jednej inwestycji. Wybierają najmniejsze, najtańsze lokale. Najwięcej inwestorów kupowało mieszkania Na Sokratesa na warszawskich Bielanach. Spodziewamy się zainteresowania tej grupy nabywców naszym najnowszym projektem - Okopowa 59 na pograniczu Woli, Żoliborza i Śródmieścia.

Małgorzata Ostrowska, członek Zarządu oraz dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding:

Zdarza się, że klienci kupują więcej niż jedno mieszkanie np. na osiedlu Zielona Dolina w Warszawie, które należy do segmentu popularnego. Najczęściej jednak kupują pakietowo lokale w aparthotelach. Trafiają one na rynek najmu. Lokata kapitału w nieruchomościach to bezpieczna inwestycja z gwarancją korzystnej stopy zwrotu. Apartament o powierzchni 21 mkw. na warszawskim osiedlu Bliska Wola można kupić w cenie od 198 tys. zł, a dwupokojowy lokal o powierzchni około 31 mkw. za 290 tys. zł.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

Klienci inwestycyjni bardzo często nabywają po kilka niewielkich mieszkań, na przykład dwupokojowych z myślą o wynajmie, czy wzroście wartości nieruchomości w dłuższej perspektywie. Tacy nabywcy w większości traktują inwestowanie w mieszkania jako alternatywę dla bardzo nisko oprocentowanych lokat. Według naszych statystyk w niektórych osiedlach stanowią oni nawet 30 proc. wszystkich klientów.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic:

Mamy stałych klientów, którzy nie kupują po kilka mieszkań na danym osiedlu, ale także nabywają mieszkanie w każdej naszej inwestycji. Cieszy nas szczególnie fakt, że takie wielokrotnie zakupy nie są tylko zakupami inwestycyjnymi. Wiele razy zdarzało, że klienci kupowali mieszkanie w pierwszych etapach osiedla, a po kilku latach decydowali się na kolejne, większe w następnej części inwestycji. Bardzo często rodzice kupują kilka małych lokali dla dzieci. Kilka mieszkań nabywają też osoby zaprzyjaźnione lub spokrewnione.

Ewelina Krosta, reprezentująca WAN:

Klienci często kupują po kilka mieszkań. Można wtedy wynegocjować znacznie lepszą cenę. Inwestorzy kupują najczęściej dwa, trzy mieszkania. Zwykle jedno dla siebie, a jedno lub dwa inwestycyjnie. Szczególnym zainteresowaniem takich nabywców cieszy się inwestycja Apartamenty Wielicka II ze względu na świetną lokalizację blisko do centrum.

Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa:

Zdarzają się przypadki zakupu dwóch lub więcej mieszkań w jednym projekcie. Klienci coraz częściej decydują się na lokowanie kapitału w nieruchomościach. Szacujemy, że w naszych inwestycjach takie zakupy stanowią ok. kilkunastu procent.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service:

Coraz częściej klienci decydują się na zakup więcej niż jednego mieszkania w danej inwestycji. Tej jesieni najchętniej wybierane są lokale na osiedlu Piasta Park II i przy ulicy Krygowskiego w Krakowie. Nabywcy decydują się na kupno nawet trzech, czterech mieszkań na wynajem. Szacujemy, że sprzedaż, licząc w metrach kwadratowych, wzrosła w ostatnim okresie o około 25-30 proc.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates:

Są klienci, którzy decydują się na zakup więcej niż jednego mieszkania w tej samej inwestycji. Tak było w przypadku warszawskich Apartamentów Krasińskiego II. Kilku nabywców kupiło po dwa, a nawet trzy mieszkania.

Katarzyna Dąbrowska, Nexity Polska:

Nasza oferta NextUrsus w Ursusie cieszy się dużym zainteresowaniem klientów kupujących mieszkania na wynajem. Także lokale w inwestycji MY Bemowo przy Batalionów Chłopskich są chętnie wybierane przez inwestorów. Nabywcy, którzy kupują więcej niż jedno mieszkanie to osoby spoza Warszawy. Wybierają przeważnie dwa lokale o zbliżonym metrażu dla swoich dzieci lub wnuków przyjeżdżających do pracy. Takich rodzin inwestujących w lokum dla najbliższych jest sporo.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment:

Inwestorzy wykupują po kilka mieszkań na wynajem na każdym naszym osiedlu. Nabywają głównie małe lokale. Warunkiem jest dobra lokalizacja i komunikacja.