Czterokondygnacyjne budynki powstały w dziewięć miesięcy. W tym czasie montowano je z wyprodukowanych w fabrykach ścian, stropów i klatek schodowych. Trwa wykańczanie lokali. Nabór do mieszkań rozpocznie się 6 września. Inwestycja jest realizowana w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości.

Generalnym wykonawcą toruńskiej inwestycji jest firma Pekabex, która specjalizuje się w produkcji i montażu prefabrykatów.

- Ambitne zadanie zbudowania w jak najszybszym czasie całego osiedla składającego się z ośmiu budynków i 320 mieszkań rozpoczęliśmy w listopadzie ubiegłego roku – mówi Jakub Czamański, kierownik budowy, w spółce Pekabex. - Postawiliśmy sobie za cel utrzymać tempo budowy jednej kondygnacji na tydzień. Zadanie, które na początku wydawało się niemożliwe do wykonania, szybko przerodziło się w realną wizję. Wszystko dzięki wykorzystaniu technologii i zalet, jakie niesie za sobą system budownictwa prefabrykowanego.

Elementy prefabrykowane są produkowane poza placem budowy i na miejscu montowane przez kilkuosobowe ekipy monterskie.

- Pomimo niesprzyjającej i długiej jak na ostatnie lata zimie i wymuszonej przerwie spowodowanej technologią dojrzewania betonu, utrzymaliśmy tempo i zakończyliśmy montaż całego osiedla. W dziewięć miesięcy wbudowaliśmy 3598 elementów – ścian, stropów, klatek schodowych – mówi Czamański.