Reklama

Mamy 13 mln metrów biur

Warszawa dysponuje 6,9 mln mkw. powierzchni biurowej. Na miasta poza stolicą przypada 6 mln metrów – podaje platforma REDD.

Aktualizacja: 10.08.2021 20:51 Publikacja: 10.08.2021 20:42

Mamy 13 mln metrów biur

Foto: Adobe Stock

Analitycy tej firmy wskazują, że tylko w oddanych już do użytku obiektach, na najemców czekają 2 mln mkw. wolnych biur. – W statystykach dotyczących aktywności użytkowników na platformie REDD widzimy, że zainteresowanie najemców wynajmem sukcesywnie rośnie, cały czas jednak zauważalna jest ostrożność firm w podejmowaniu decyzji, głównie o zwiększeniu obecnej w przestrzeni biurowej – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

Podaje, że w Warszawa dysponuje 6,9 mln mkw. powierzchni biurowej, a miasta poza stolicą - 6 mln mkw.

W sumie w całym kraju buduje się ponad 1 mln mkw., z czego w samej Warszawie powstaje 504 tys. mkw. biur. Najwięcej nowej powierzchni pojawi się na warszawskiej Woli. To 52 proc. wszystkich warszawskich powierzchni w budowie.

Według analityków REDD komercjalizacja budowanych budynków może potrwać nieco dłużej niż przed pandemią. Wiele firm poświęca więcej czasu na analizę zapotrzebowania na powierzchnię biurową.

Potwierdza to także REDD INDEX. Dziś to 343 dni, oznacza to wzrost o 10 proc. w porównaniu z czerwcem. Przypominamy, że REDD INDEX to liczony w dniach wskaźnik średniego czasu, jaki jest potrzebny na wynajęcie powierzchni biurowej.

Reklama
Reklama

Poziom pustostanów w Warszawie wynosi 12,19 proc. Najwyższy wskaźnik wolnych biur ma Łódź (ponad 21 proc.), a najniższy Katowice (12 proc.).

– Duża liczba budynków w budowie i wolniejszy proces komercjalizacji mogą spowodować, że poziom pustostanów w kolejnych miesiącach jeszcze wzrośnie – mówi Piotr Smagała. Dodaje, że czynsze pozostają na stabilnym poziomie. W najlepszych budynkach w Warszawie wynoszą 13,8 euro za mkw.

Nieruchomości
Rynek najmu schodzi z górki. Ale są mieszkania, które znikają w kilka godzin
Nieruchomości
Używane mieszkania wróciły do łask kupujących
Nieruchomości
Bitwa o najlepsze biura. Najsłabsze obiekty wypadną z rynku
Nieruchomości
Rynek nieruchomości dwa lata po powołaniu rządu. Ile dowiozły ministerstwa?
Nieruchomości
Czy będą kolejki u notariuszy
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama