Pierwsze dwa lata realizacji programu Mieszkanie+ można uznać za stracone – wynika z raportu, który powstał na potrzeby rządu, a do którego dotarła „Rzeczpospolita". Dokument trafił już na biurko premiera Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego.

Czytaj także: Mieszkanie Plus: zmiana przepisów ma pomóc wybudować tysiące mieszkań

Od momentu inauguracji programu w czerwcu 2016 r. popełniono wiele błędów – twierdzą autorzy raportu. Wskazują częste zmiany koncepcji i źle przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury akty prawne. Ich zdaniem najpoważniejszą szkodą jest stworzenie u wyborców „całkowicie nierealnych oczekiwań". Rząd zapewniał, że czynsze nie przekroczą kilkunastu złotych w dużych miastach i kilku złotych w mniejszych. Twierdził również, że da się budować mieszkania za 2500 zł za metr kwadratowy.

– Jeżeli my nie potrafimy zbudować budynków poniżej 3 tys. zł, trudno zrozumieć, jak chciało osiągnąć to państwo – uważa Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Czytaj także: Mieszkanie+: mało budująca propaganda

Zdaniem autorów raportu program można uratować. Trzeba jednak zmienić przepisy tak, by m.in. ułatwić inwestowanie w nieruchomości.

– To naturalne, że w początkowych etapach realizacji programu testowano różne rozwiązania. Nie wszystkie się sprawdziły. Dziś nie mamy wątpliwości, że niezbędne elementy układanki są na swoim miejscu lub za chwilę będą – komentuje zarzuty z raportu Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości, który od stycznia 2018 r. odpowiada za realizację programu.

Czytaj także: Mieszkanie+ legło w gruzach

W programie ma powstać 100 tys. mieszkań, do tej pory wybudowano zaledwie 480.