Prawo budowlane - nowe zasady budowy domu

Za zgodą sąsiada będzie można wybudować na zgłoszenie także dom wolno stojący.

Aktualizacja: 19.02.2019 12:33 Publikacja: 19.02.2019 07:52

Prawo budowlane - nowe zasady budowy domu

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Szykują się zmiany w prawie budowlanym. We wtorek w sejmowej Komisji Infrastruktury odbędzie się pierwsze czytanie dwóch projektów zmian do tej ustawy autorstwa Senatu oraz grupy posłów Kukiz'15.

Pierwszy dotyczy realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 lutego 2018 r., który wszedł w życie 13 lutego. Uchylił on art. 16 pkt 3 prawa budowlanego. Przepis ten zawierał podstawę prawną do wydania rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Razem z tym uregulowaniem straciła ważność większa część tego rozporządzenia.

Czytaj także: Prawo wodne: nowe zasady wydawania pozwoleń

TK zakwestionował również § 22 pkt 1 przywołanego rozporządzenia wraz z załącznikiem określającym , jakie wymagania powinni mieć budowniczy w specjalności kolejowej.

Projekt ten przenosi do prawa budowlanego rozdział 4 rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych. Dzięki tym przepisom architekci i inżynierowie budowlani będą mogli starać się o uprawnienia budowlane. Utrata ważności części tego rozporządzenia zabrała im taką możliwość.

Drugi projekt dotyczy formalności budowlanych. Posłowie proponują doprecyzowanie przepisów dotyczących budowy domów jednorodzinnych na podstawie zgłoszenia. Zdaniem autorów projektu dziś niewiele osób korzysta z tej możliwości, ponieważ przepisy są nieprecyzyjne. Chodzi o określenie obszaru oddziaływania. Jest to ważne. Od niego bowiem zależy, czy budowany dom oddziałuje na sąsiednie nieruchomości czy nie. Jeżeli bowiem ma wpływ, to można go postawić tylko na podstawie pozwolenia na budowę.

Projekt przewiduje, że domy wolno stojące będzie można budować na zgłoszenie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy obszar oddziaływania budynku mieści się w całości na działce (działkach), na których został zaprojektowany. Po drugie, gdy ma on wpływ na działki sąsiednie, ale otrzyma się zgodę sąsiadów. Zgoda ma być na piśmie i zawierać te same informacje co rozporządzenie dotyczące zakresu projektu budowlanego.

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Praca, Emerytury i renty
Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+
Zadania
Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata
Podatki
KSeF w Sejmie: E-faktury pójdą prosto do fiskusa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podatki
Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy