? W styczniu o blisko 3 proc. w stosunku do grudnia wzrosły ceny prętów zbrojeniowych.
O 2 proc. droższe było drewno oraz papa. Spadły natomiast ceny płyty kartonowo-gipsowej (o ponad 2 proc.).
? Wzrost cen drewna podwyższył o prawie 1 proc. kosztu zakupu materiałów służących do wykonania dachu.
Natomiast podwyżka cen prętów zbrojeniowych wpłynęła na 0,5-proc. wzrost kosztu zakupu materiałów wykorzystywanych do zrobienia stropu nad parterem.
? W stosunku do stycznia ubiegłego roku najbardziej zdrożało drewno – o prawie 23 proc. O ponad 12 proc. więcej niż w styczniu 2011 roku kosztuje papa, a o prawie 6 proc. pręty zbrojeniowe.
? W ciągu roku największy spadek cen zanotowaliśmy w przypadku płyty kartonowo-gipsowej – o 16 proc., płytek klinkierowych – o 7,8 proc. oraz wełny mineralnej – o 6,2 proc. – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu w Grupie PSB.
Patrz: Ceny materiałów budowlanych
Jak powstaje wykres?
Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.
W domu znajdują się: na parterze – kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze – trzy sypialnie (każda z wyjściem na balkon) oraz łazienka i garderoba.
Projekt uzyskaliśmy z pracowni Agrobisp. Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od grupy Polskie Składy Budowlane, sieci 280 punktów handlowych.
Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania tego domu w poszczególnych miesiącach.