- Pierwszy kwartał roku upłynął pod znakiem ograniczonej działalności centrów handlowych. W efekcie ten rynek powiększył się tylko o 30 tys. mkw. – wynika z danych firmy doradczej CBRE. – Cała podaż to 12,07 mln mkw. W budowie jest 280 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego 73 proc. to mniejsze obiekty, głównie parki handlowe. - Pozostałą część stanowią rozbudowy centrów i obiekty powyżej 20 tys. mkw. Jeśli budowy ukończą się w terminie, to w 2021 roku nowa powierzchnia handlowa dostarczona na rynek będzie większa niż w dwóch poprzednich latach – podają analitycy CBRE.

Blisko domu

- Ze względu na ograniczenia epidemiczne w pierwszych trzech miesiącach roku działalność rozpoczęło niewiele wybudowanych obiektów. W rezultacie rynek powiększył się tylko o 30 tys. mkw. – mówi cytowana w komunikacie Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE. - Część otwarć przesunięto do czasu zniesienia restrykcji. Mimo trudnych doświadczeń handlu w pandemii, w budowie jest sporo powierzchni, głównie parków handlowych, które potwierdziły swoją „covidoodporność". Lokalizacja w pobliżu miejsc zamieszkania, często dyskontowa oferta oraz brak powierzchni wspólnych odpowiadały na konkretne potrzeby w pandemii i wzmacniały poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu parki handlowe w mniejszym stopniu niż duże centra odczuły spadki odwiedzalności. Są atrakcyjne dla inwestorów.

W mniejszych miastach

- Spośród 280 tys. mkw. obiektów handlowych 73 proc. stanowią małe obiekty, przede wszystkim parki handlowe, o powierzchni do 20 tys. mkw. Większe centra obejmują 10 proc. budowanej przestrzeni, a 17 proc. to rozbudowy już istniejących budynków. Zdecydowana większość nowo powstających obiektów handlowych zasili mniejsze miasta, do 100 tys. mieszkańców – podaje CBRE. - Oddanie do użytku całej budowanej powierzchni jest planowane do końca roku. To z dużym prawdopodobieństwem pozwoli przekroczyć wielkość podaży dostarczonej na rynek w latach 2019-2020.

Czynsze nie zawsze do negocjacji

Z analiz CBRE wynika, że czynsze w najlepszych dużych centrach handlowych pozostają bez zmian i wynoszą od 100 do 130 euro za mkw. miesięcznie za lokal o wielkości 100 mkw. w Warszawie oraz w ok. 40-60 euro za mkw. za miesiąc w pozostałych dużych miastach.

W parkach handlowych czynsze wynoszą od ok. 8 do 12 euro za mkw. za miesiąc. Właściciele dobrze prosperujących obiektów wolą poczekać na najemcę, który zapłaci pełną stawkę, nawet jeśli lokale miałyby stać puste jakiś czas. Mimo to można zauważyć nieco większą niż wcześniej otwartość na negocjacje.

- W obiektach handlowych o słabszej pozycji rynkowej może wystąpić presja na obniżkę czynszów ze względu na rosnący poziom pustostanów. Lokale nie mogą pozostać bez najemców przez dłuższy czas, zwłaszcza teraz, kiedy branża powoli zaczyna wracać do normalnego funkcjonowania. Wszyscy też mają nadzieję, że przyspieszający program szczepień sprawi, że do ponownego zamknięcia w takim wymiarze jak w poprzednich lockdownach już nie dojdzie – podsumowuje Magdalena Frątczak.