W Warszawie najwięcej kompaktowych trójek od deweloperów – czyli lokali o powierzchni do 60 mkw. – czeka na klientów na Białołęce. Ich odsetek w tej dzielnicy wynosi aż 17 proc. całej oferty tego typu w na stołecznym rynku. Na kolejnych miejscach plasują się Wola (ok. 13 proc.) oraz Mokotów (ok. 12 proc.) – podaje redNet Property Group.

– Natomiast najuboższa oferta mieszkań trzypokojowych jest w dzielnicach z najmniejszą liczbą oferowanych mieszkań ogółem, a więc w Wesołej, Rembertowie, na Ochocie, a także w Śródmieściu. W tych lokalizacjach wręcz brakuje nowych trójek do 60 mkw. lub w sprzedaży pojawiają się pojedyncze oferty tego typu – tłumaczy Tomasz Pawelec, analityk z redNet Property Group.

Kompaktowe trzy pokoje od deweloperów według serwisu Tabelaofert.pl kosztują w stolicy średnio od ok. 390 tys. zł (na Targówku czy w Wilanowie) do ponad 500 tys. zł (na Żoliborzu). Ich ceny od ostatniego roku raczej są stabilne, aczkolwiek analitycy redNet Property Group zaobserwowali lekkie podwyżki na Woli i Mokotowie.

Mniej dwójek

Tzw. kompaktowe trójki – liczące nie więcej niż 60 mkw. – stanowią ok. 34 proc. wszystkich oferowanych przez deweloperów trzypokojowych M w Warszawie. Zdecydowana większość z nich jest w budowie.

– Gotowe trójki o powierzchniach do 60 mkw. to zaledwie 15 proc. wszystkich trzypokojowych ofert w stolicy – wylicza Tomasz Pawelec.

Wszystko jednak wskazuje na to, że na rynku będzie się pojawiać coraz więcej takich lokali, bo średnia powierzchnia trzech pokoi w ofercie deweloperskiej z roku na rok maleje.

Jak wylicza Tomasz Pawelec, obecnie wynosi ona 66 mkw., podczas gdy rok wcześniej deweloperzy oferowali trzy pokoje liczące przeciętnie 68,4 mkw., a dwa lata temu – prawie 70-metrowe.

– Mieszkania trzypokojowe zaplanowane na niewielkich powierzchniach cieszą się dziś bardzo dużym zainteresowaniem nabywców, szczególnie te liczące ok. 55 metrów – zapewnia Pawelec.

Także Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding, zapewnia, że trzy pokoje sprzedają się w Warszawie coraz lepiej.

– Ich cena nie jest dużo wyższa od dwupokojowych lokali o popularnych metrażach (50–55 mkw.), gdyż trzy pokoje można doskonale zaaranżować właśnie na ok. 60 mkw. – zapewnia Ostrowska.

Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań w spółce Atal, dodaje, że projektowanych jest coraz więcej lokali trzypokojowych, liczących 50–65 mkw., zamiast mniejszych mieszkań dwupokojowych. – Udział dwójek o powierzchni od 40 do 45 mkw. spada. Trójki stanowią ok. 60 proc. mieszkań w nowych inwestycjach – zapewnia Ewelina Juroszek.

Jednocześnie trzy pokoje, nawet te kompaktowe i tańsze, kupowane są w przeważającej mierze na potrzeby własne. – Inwestorzy najchętniej celują w kawalerki lub dwa pokoje o powierzchni do 50 mkw. Oczywiście w związku z ogólnym trendem zakupu większych mieszkań także 60-metrowe trójki są coraz częściej nabywane w celach inwestycyjnych, aczkolwiek w dalszym ciągu ich udział wśród mieszkań na wynajem jest mały – tłumaczy Ewelina Juroszek.

Jak dodaje Mirosław Bednarek, prezes Matexi, popyt na lokale trzypokojowe jest w znacznej mierze pochodną ich lokalizacji. – Zaobserwowaliśmy to w stosunkowo niedawno wprowadzonej do oferty inwestycji Staffa 9 na Bielanach, w której to właśnie trzy pokoje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem od samego początku pojawienia się na rynku tej oferty – mówi Bednarek.

Z rządową dopłatą

Tymczasem przedstawiciele Dom Development przekonują, że nadal najpopularniejsze wśród klientów są dwa pokoje o powierzchni 40–50 mkw., choć widać też wzrost zainteresowania trójkami.

– Stawki za mkw. mieszkań dwu- czy trzypokojowych w naszych inwestycjach zbytnio się nie różnią. Na przykład cena za mkw. dwójki liczącej 55 mkw. na osiedlu Żoliborz Artystyczny jest niemalże taka sama co mieszkania 57-metrowego, ale już trzypokojowego – opowiada Radosław Bieliński, przedstawiciel Dom Development.

Najwięcej trójek do 60 mkw. spółka proponuje dziś w projekcie Palladium przy ul. Barszczewskiej na Białołęce. Na klientów czeka tu ponad 40 tego typu lokali w cenach 6,1 – 7,2 tys. zł za mkw. (334–440 tys. zł). Niewiele mniej jest ich do wzięcia w Apartamentach Saska nad Jeziorem przy ul. Międzynarodowej na Pradze-Południe, gdzie w ofercie znajduje się 36 trójek liczących nie więcej niż 60 mkw. w cenie 7,9–8,9 tys. zł za mkw. (434–542 tys. zł za całość).

Tymczasem spółka J.W. Construction Holding w ostatnim półroczu miała w sprzedaży najwięcej trójek do 60 mkw. na osiedlu Bliska Wola przy ul. Kasprzaka. Dziś jednak zostało ich zaledwie kilka, ale – jak zapewniają przedstawiciele dewelopera – w kolejnym etapie tego projektu będzie duży wybór tych lokali.

– Natomiast obecnie największa liczba mieszkań trzypokojowych jest dostępna na osiedlu Zielona Dolina na Białołęce, przy ul. Zdziarskiej, w pełni objętym programem „Mieszkanie dla młodych", gdzie lokale można kupić już za 4,7 tys. zł za mkw. – wylicza Małgorzata Ostrowska.

Marvipol może zaproponować gotowe kompaktowe trójki na osiedlu ArtEco przy ul. Jasnodworskiej na Żoliborzu. Jest to jednak projekt z wyższej półki, więc lokale te kosztują ok. 9 tys. zł za mkw.

– Z kolei w obecnie budowanym osiedlu Central Park Ursynów, przy ul. Kłobuckiej, trzy pokoje są do kupienia już za ok. 7,9 tys. zł za mkw. Okresowo prowadzimy też promocje mieszkań na Ursynowie w limicie „MdM" – opowiada Jacek Bielecki, dyrektor ds. jakości w Marvipolu. – W 2015 r. planujemy wprowadzić do sprzedaży kolejny etap osiedla Central Park Ursynów, w którym ok. 35 proc. ofert stanowić będą trzy pokoje – dodaje.

W ofercie Budimeksu Nieruchomości mieszkania trzypokojowe o powierzchni do 60 mkw. dostępne są na trzech warszawskich osiedlach: Wiślany Mokotów II przy ul. Bluszczańskiej, (6,9–7,6 tys. zł za mkw., całość 379,1–430,4 tys. zł), na osiedlu Pod Słońcem III przy ul. Batalionów Chłopskich na Bemowie (6,7 tys. zł za mkw., całość ok. 400 tys. zł) oraz w projekcie Zielony Marysin przy ul. Korkowej na Wawrze (6,1–6,3 tys. zł za mkw., całość 359–383 tys. zł).

W tym ostatnim projekcie wszystkie trójki można kupić, korzystając ze wsparcia programu „MdM". Przedstawiciele dewelopera zapewniają, że lokale te przyciągają klientów, jeśli są dobrze zaprojektowane, mają balkon i widną kuchnię. – A jeśli jeszcze takie lokum można kupić z rządową dopłatą, to oferta cieszy się sporym zainteresowaniem – przekonuje Iwona Pasterska, kierownik biura sprzedaży w Budimeksie.

Polnord oferuje klientom w Warszawie najwięcej trzypokojowych mieszkań w nowej inwestycji Śródmieście Wilanów budynek E przy ul. Kazachskiej. Kosztują min. 354 tys. zł.

– W sprzedaży jest jeszcze ok. 25 trójek mających do 60 mkw. w budynkach E i F. Oferowane lokale kwalifikują się w przeważającej większości do dopłat z programu „MdM". Zazwyczaj cena ich mkw. jest istotnie niższa niż mieszkań mniejszych, np. kawalerek. Stąd też łatwiej kwalifikują się do dopłat – zapewnia Tomasz Sznajder, wiceprezes Polnordu.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

d.kaczynska@rp.pl