- Liczba mieszkańców Trójmiasta to ok. 750 tys. Na koniec grudnia 2014 r. stopa bezrobocia w poszczególnych miastach wyniosła odpowiednio: Gdańsk – 5,7 proc., Gdynia – 5,8 proc., Sopot – 4 proc. - podaje Jarosław Mikołaj Skoczeń z firmy Emmerson Realty.

Dodaje, że wbrew pozorom rynki nieruchomości w poszczególnych miastach trójmiejskiej aglomeracji nie są jednolite. - Analizując wielkość oferty mieszkań na sprzedaż oraz średnie ceny oraz stawki wynajmu, można zauważyć, że rynek nieruchomości w tych miastach jest mocno zróżnicowany - podkreśla Jarosław Mikołaj Skoczeń.- Największa oferta mieszkań na sprzedaż jest w Gdańsku – łącznie na rynku pierwotnym i wtórnym wybierać można spośród prawie 13 tys. ogłoszeń - dodaje.

Z analiz wynika, że większość oferty stanowią mieszkania z rynku wtórnego. - W Gdyni i Sopocie oferta mieszkań na sprzedaż jest znacznie mniejsza, a liczba ogłoszeń wynosi odpowiednio ok. 7,2 tys. i 1,9 tys. - zauważa Aleksandra Kubicka z serwisu otoDom.pl. - Biorąc pod uwagę średnie ceny mieszkań zdecydowanie najdroższym miastem jest Sopot, gdzie średnia cena mieszkań na rynku pierwotnym przekroczyła poziom 10 tys. zł za mkw. Tak wysokie ceny nowych lokali w Sopocie wynikają głównie z ich apartamentowego charakteru. Najtańsze mieszkania znajdziemy w Gdańsku. Tam za mkw. mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym zapłacimy mniej niż 6 tys. zł - podaje przedstawicielka portalu otoDom.pl.

Z analiz tego serwisu i firmy Emmerson Realty wynika, że najwięcej mieszkań na wynajem jest także w Gdańsku. W portalu otoDom.pl znajdziemy ok. 1,6 tys. ofert mieszkań do wynajęcia. Średnie stawki wynajmu mieszkań wynoszą 2  tys. zł. - Na podobnym poziomie są średnie czynsze za mieszkania w Gdyni, jednak oferta jest znacznie mniejsza. Najdroższym miastem jest Sopot. Średnie stawki najmu są tam o ok. 500 zł wyższe niż w Gdańsku czy w Gdyni. Jednocześnie oferta takich mieszkań jest najuboższa - zauważa Jarosław Mikołaj Skoczeń.

Przedstawiciel firmy Emmerson Realty komentuje, że ceny nieruchomości oraz wielkość oferty w miastach tworzących Trójmiasto są bardzo zróżnicowane. - Z jednej strony jest Gdańsk, najważniejsze miasto regionu, w którym ceny są najniższe, a z drugiej Sopot – miejscowość wypoczynkowa z przewagą inwestycji apartamentowych - opowiada Skoczeń. - Dzięki ciągłemu rozwojowi komunikacji miejskiej skraca się czas podróży pomiędzy tymi miastami, w związku z czym zainteresowani mieszkaniami w Trójmieście nie muszą brać pod uwagę tylko jednej lokalizacji, np. najdroższego Sopotu, nawet jeśli właśnie tam pracują. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być wynajęcie lub kupno mieszkania w tańszym Gdańsku lub Gdyni - ocenia ekspert Emmersona.