- Pod względem wysokości cen nieruchomości oraz wielkości oferty dostępnej na rynku pierwotnym Kraków ustępuje jedynie Warszawie - zwraca uwagę Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert Emmeron Realty. - To sprawia, że decyzja o wyborze konkretnej nieruchomości z pewnością nie należy do łatwych. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda obraz nabywcy nowego mieszkania czy domu w Krakowie - opowiada.
Mieszkanie z sieci
Z badań wynika, że mieszkańcy Krakowa szukają swojej nowej nieruchomości głównie w internecie. - Krakowscy respondenci częściej niż pozostali stawiają na informacje ze stron internetowych agencji nieruchomości - to 42 proc. wobec 32 proc. dla ogółu, a rzadziej mówią o informacjach pozyskiwanych od rodziny lub znajomych - to 19 proc. wobec 30 proc. dla ogółu - podaje Aleksandra Kubicka z portalu otoDom.pl.
Dodaje, że krakowianie najchętniej poszukują informacji na stronach internetowych deweloperów (55 proc. wobec 45 proc.). Jak twierdzą analitycy Działu Badań i Analiz z Grupy Emmerson, tutejsi deweloperzy dobrze zdają sobie z tego sprawę. - Do rzadkości należą inwestycje, które nie są prezentowane w internecie, a jakość i aktualność większości stron internetowych jest na wysokim poziomie - ocenia Aleksandra Kubicka. - Oferty w gazetach przegląda z kolei zaledwie 16 proc. badanych wobec 17 proc. dla ogółu ankietowanych.
Tak wynika z badania dotyczącego preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania, przeprowadzonego przez agencję TNS Polska dla serwisu otoDom.pl.. W badaniu wzięło udział 510 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli bądź tych, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat w pięciu miastach: w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. Na każde miasto przypadło 20 proc. ankietowanych.
Cena najważniejsza
- Jakie kryteria podczas prowadzonych poszukiwań były najważniejsze dla krakowskich rozmówców? Jak wypadają na tle mieszkańców pozostałych ankietowanych miast? Podobnie jak mieszkańcy innych miast największą wagę przywiązują do ceny - mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń.