Czy wzrasta zainteresowanie zakupem mieszkań deweloperskich z wykończeniem pod klucz? Kto decyduje się na takie rozwiązanie? Jakie pakiety wykończeniowe oferują deweloperzy? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl:

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w spółce Polnord:

Wykończenie mieszkań pod klucz jest szczególnie ważne dla kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Pozwala na oszczędność czasu oraz zmniejsza zaangażowanie w proces przygotowania mieszkania pod wynajem. Stąd też coraz większe zainteresowanie tego rodzaju usługami.

Oferujemy klientom kilka typów pakietów wykończeniowych. Szczególnie popularny jest pakiet "Srebrny" w cenie od 460 netto zł za mkw., obejmujący zarówno przygotowanie indywidualnego projektu, jak i duży wybór materiałów wykończeniowych. W ofercie są także pakiety: "Złoty" w cenie od 550 zł netto za mkw. i "Platinum" - od 820 zł netto za mkw., które zapewniają większy wybór materiałów wykończeniowych.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

Widzimy wzrost zainteresowania klientów - zwłaszcza inwestorów- usługą wykończenia mieszkań pod klucz. Chcąc sprostać tym oczekiwaniom, nawiązaliśmy współpracę z jedną z firm zajmujących się kompleksową aranżacją i wykończeniem mieszkań. Dla wielu osób to duże ułatwienie, oszczędność czasu i pieniędzy.

Ceny za wykończenie zaczynają się od 494 zł za mkw. Pakiety obejmują malowanie, wykonanie podłóg, drzwi wewnętrzne oraz w pełni wyposażoną łazienkę. Dodatkowo klienci mogą liczyć na pomoc architekta wnętrz, który wykonuje wizualizacje. Pakiety można łączyć. Na zlecenie klienta mieszkanie może zostać w pełni wykończone i wyposażone - zaczynając od prac budowlanych, a kończąc na zakupie pościeli i sztućców.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic:

Pilotażowo wprowadziliśmy program wykończenia mieszkań w dwóch inwestycjach, jednak ze względu na zbyt małe zainteresowanie wycofaliśmy ofertę. W przypadku inwestycji z segmentu popularnego większość klientów nadal woli mieć całkowity wpływ na wybór materiałów i rozwiązań. Nabywcy są też przekonani, że samodzielne wykończenie mieszkania jest tańsze, nie biorąc pod uwagę, że ich czas to też koszt.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

W planowanej warszawskiej inwestycji rozważamy wprowadzenie do oferty mieszkań wykończonych, będzie to jednak oferta z segmentu premium. W najnowszej inwestycji z segmentu popularnego nie będziemy zaś oferować wykończenia mieszkań ze względu na dotychczasowe doświadczenia.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom:

Wraz z rosnącą liczbą mieszkań kupowanych w celach inwestycyjnych obserwujemy wzrost zainteresowania ofertą wykończeniową w naszych inwestycjach. Coraz częściej również nieruchomości kupowane na własne cele mieszkaniowe są wykańczane pod klucz.

Klienci decydujący się na zakup mieszkania wraz z wykończeniem mają możliwość sfinansowania całości jednym kredytem. Ceny pakietów wykończeniowych zaczynają się od 495zł za mkw. Nabywcy mogą również dołączyć do Klubu Klienta Zadomowieni - oferujemy zniżki do 30 proc. na meble, materiały wykończeniowe, oświetlenie, a także sport i kulturę we Wrocławiu.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding:

Mamy w ofercie pakiety wykończenia mieszkań pod klucz. Zawsze dobieramy je indywidualnie do oczekiwań klientów i ich możliwości finansowych. Na wykończenie mieszkania pod klucz decydują się najczęściej inwestorzy, którzy kupują mieszkania na wynajem. Kupujący lokale dla siebie zwykle nie są zainteresowani taką opcją i wolą sami zagospodarowywać wnętrza.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates:

Obserwujemy rosnące zainteresowane wykańczaniem mieszkań pod klucz, które dla wielu klientów jest rozwiązaniem wygodnym i pozwalającym zaoszczędzić sporo cennego czasu. W realizowanej przez nas inwestycji Apartamenty Krasińskiego II na warszawskim Żoliborzu wykańczanie mieszkań powierzamy firmie Decoroom. W ofercie są trzy pakiety wykończeń: Standard w cenie 650 zł za mkw., Premium za 950 zł za mkw. i VIP za 1300 zł za mkw. Architekci wnętrz przygotowują aranżację 3D łazienki i kuchni.

Zakres prac wykończeniowych obejmuje m.in.: układanie płytek ceramicznych, montaż drzwi wewnętrznych, dwukrotne malowanie ścian, ułożenie podłóg czy montaż armatury. Istnieje możliwość zlecenia dodatkowych prac, np. wykonania kuchni. Z naszych obserwacji wynika, że z oferty pod klucz korzysta ok. 15-20 proc. klientów. Im bliżej terminu oddania inwestycji do użytku, tym zainteresowanie wykończeniem mieszkań jest większe.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

Oferujemy wykończenie mieszkań przy współpracy z profesjonalną firmą, która proponuje klientom trzy pakiety wykończeniowe. Z roku na rok przybywa klientów zainteresowanych tego typu rozwiązaniami, ponieważ wiąże się to z oszczędnością czasu, pieniędzy oraz stresu związanego z wykończeniem mieszkania.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper:

Z myślą o osobach, które preferują wprowadzenie się do zaaranżowanego mieszkania przygotowaliśmy program „Lokum pod klucz". Przyszli mieszkańcy doceniają komfort współpracy ze specjalistami wykonującymi prace wykończeniowe, adaptacyjne i aranżacyjne nadzorowane przez doświadczonych inżynierów budowy. Proponujemy urozmaicony wybór dodatków wnętrzarskich oraz materiałów wykończeniowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

Oferujemy szeroki program aranżacji wnętrz, który realizujemy we współpracy z profesjonalnymi partnerami. Z roku na rok obserwujemy niewielki, ale stały wzrost zainteresowania takimi usługami, jednak wciąż zdecydowana większość klientów decyduje się na samodzielne wykończenie mieszkania.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development:

We wszystkich naszych inwestycjach oferujemy możliwość wykończenia mieszkania. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się ta oferta w Nowej Papierni we Wrocławiu. 100 proc. kupujących życzy sobie, aby ich nowy apartament był wykończony zgodnie z propozycjami naszych projektantów i wykonawców. Wykończenie jest wliczone w cenę mkw. Klienci mogą sobie zażyczyć np. postarzane deski na podłogę, a na ściany ręcznie formowaną cegłę, pluszowe panele ścienne albo płytki ścienne 3D.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service:

Oferujemy klientom wykończenie mieszkania pod klucz. Obserwujemy, że dużym problemem jest znalezienie sprawdzonych fachowców, którzy mogą rozpocząć prace wykończeniowe w dogodnym dla właścicieli mieszkań terminie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na pakiety wykończeniowe, głównie ze względu na kilkuletnią gwarancję i rzetelność wykonania.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment:

Nasi klienci nie wyrażają zainteresowania gotowymi mieszkaniami, wszyscy nabywcy wykończenie lokali robią we własnym zakresie.