Historyczne budynki zostaną oddane za darmo, ale tylko pod warunkiem, że zostaną przekształcone w obiekty turystyczne: hotele, pensjonaty, restauracje lub Spa.

Nieruchomości rozdaje włoska rządowa agencja administrująca nieruchomościami będącymi w posiadaniu skarbu państwa - Agenzia del Demanio oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa. Cała akcja to element programu ożywienia turystyki w regionach nieco mniej popularnych i nieco mniej znanych. Władze mają nadzieję, że opustoszałe budynki szybko znajdą nowych właścicieli.

Potencjalni nowi właściciele będą musieli przedstawić projekt adaptacji i nowego wykorzystania nieruchomości. Program jest skierowany do młodych przedsiębiorców, który mogą tez liczyć na ulgi podatkowe oraz specjalne granty i dofinansowanie ze specjalnego rządowego funduszu.

Na początek nowi właściciele będą mieli prawo użytkowania nieruchomości przez 9 lat z opcją odnowienia jej na kolejnych 9 lat. Najbardziej kreatywni i pomysłowi, których biznes odniesie sukces komercyjny mogą liczyć na prawo do 50-letniej dzierżawy.

Aplikacje trzeba wysyłać do 26 czerwca do Agenzia del Demanio, która obecnie dysponuje 103 nieruchomościami znajdującymi się zarówno na północy, jak i na południu kraju.

44 budynki zlokalizowane są przy popularnych trasach wybieranych przez pielgrzymów (m.in. najstarsza droga rzymska - Via Appia), pozostałe 59 znajduje się przy ścieżkach rowerowych.

W ciągu najbliższych dwóch lat agencja chce rozdać kolejnych 200.