Belgijska spółka Xior Student Housing przejmie portfel prywatnych akademików zarządzanych przez Basecamp. Sieć składa się z ośmiu działających budynków liczących 3,64 tys. pokoi w Niemczech, Danii i Polsce oraz trzech w budowie liczących 1,71 tys. pokoi w Niemczech, Danii i Szwecji. Po transakcji zasoby Xiora wzrosną do 26,5 tys. pokoi w 43 miastach w ośmiu krajach: poza wymienionymi wcześniej jeszcze w Belgii, Holandii, Hiszpanii i Portugalii.

Za część aktywów – wnoszonych aportem - Xior zapłaci akcjami nowej emisji o wartości 252 mln euro, ponadto 385 mln euro będzie pochodzić z finansowania zewnętrznego.

Na polską część portfela Basecampu składają się dwa akademiki w Łodzi liczące 487 i 631 pokoi oraz obiekt w Katowicach liczący 733 pokoi. “Polski rynek zakwaterowania studenckiego charakteryzuje się silnym potencjałem wzrostu i jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Można go porównać do rynku mieszkań studenckich w Europie Zachodniej w latach 2013–2014. W warunkach rosnącej liczby studentów zagranicznych i zdecydowanie zbyt niskiej podaży istnieje wyraźne, niezaspokojone zapotrzebowanie na wysokiej jakości zakwaterowanie dla studentów - biorąc pod uwagę, że na zakwaterowanie może liczyć tylko co dziesiąty student, a obecne akademiki są w większości przestarzałe i nie zaspokajają potrzeb obecnych najemców” – czytamy w komentarzu Xiora. Spółka już w lutym br. zaanonsowała wejście do Polski, zamawiając akademik w Warszawie liczący 521 pokoi. Xior postawił sobie wtedy za cel stworzenie nad Wisłą portfela 2,5 tys. pokoi.

- Od rozpoczęcia działalności przez Xior w 2007 r. nieustannie się rozwijamy i czynimy nasze usługi jeszcze bardziej profesjonalnymi. Szybko przekształciliśmy się z małej rodzinnej firmy w prawdziwie profesjonalnego gracza na rynku prywatnych akademików. Dzięki przełomowemu przejęciu Basecamp będziemy rozwijać się dalej. Rozszerzamy działalność nie tylko na trzy nowe kraje, ale także zyskujemy 11 najnowocześniejszych, zrównoważonych obiektów, które doskonale wpisują się w nasze obecne portfolio i wizję rozwoju w przyszłości, a także wzmocnią naszą pozycję lidera rynku w Europie kontynentalnej. Jestem przekonany, że doświadczenie naszych połączonych zespołów pomoże wznieść Xior na wyższy poziom – skomentował Christian Teunissen, dyrektor generalny Xiora.

- Od samego początku Basecamp był pionierem w obsługiwanych przez nas regionach, oferując wysokiej jakości zakwaterowanie dla studentów i usługi dostosowane do oczekiwań społeczności. Wyprzedzamy naszych konkurentów, dzięki dogłębnemu zrozumieniu potrzeb osób z Pokolenia Z, do których kierujemy naszą ofertę. Xior i Basecamp zrewolucjonizują rynek prywatnych akademików przez połączenie naszych komplementarnych portfolio nieruchomości. Będziemy oferować studentom w całej Europie dostęp do pokoi pełnych inspiracji i atrakcyjnych przestrzeni wspólnych. Nasze zespoły cieszą się z możliwości połączenia sił i dalszego rozwijania ekscytującej oferty prywatnych akademików – dodał Armon Bar-Tur, prezes Basecampu.

Xior to spółka notowana na giełdzie. 17 proc. akcji jest w rękach prezesa i wiceprezesa, 6 proc. akcji mają fundusze zarządzane przez AXA Investment Management, a pozostałe papiery są w wolnym obrocie.