Petrelce to ptaki morskie występujące głównie na Morzu Północnym i północnej części Oceanu Atlantyckiego. Polują przede wszystkim na żywność, która znajduje się blisko powierzchni wody. Tam też unosi się niezliczona ilość plastikowych odpadów.

Badanie zwłok ptaków przeprowadził John Pederson. W rozmowie z duńską agencją Ritzau powiedział, że plastik, który połykają podczas polowania, odkłada się później w ich żołądkach.

- Plastik daje im poczucie bycia najedzonym, ale to nie jest pożywienie, więc umierają z głodu - powiedział.

Plastik unoszący się na powierzchni mórz i oceanów stał się problemem środowiska na całym świecie. W marcu media obiegła informacja o wielorybie na Flipinach, który zmarł z głodu. W jego żołądku znaleziono 40 kilogramów plastiku.

Unia Europejska zagłosowała w tym roku za wprowadzeniem zakazu stosowania od 2021 roku jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak słomki, sztućce i patyczki, które według szacunków Komisji Europejskiej obejmują około 70 procent odpadów plastikowych znajdujących się w oceanach.

Część odpadów jest połykana przez szereg gatunków żółwi, fok, wielorybów, ptaków morskich, ale również ryb i skorupiaków, które później trafiają do sprzedaży.