Kim jest partner Gremi

Pluralis, nowy inwestor w Gremi Media, wzmocni siłę grupy, zapewni dostęp do branżowej wiedzy i umożliwi relacje z partnerskimi mediami na świecie.

Aktualizacja: 01.12.2021 16:24 Publikacja: 30.11.2021 21:00

Siedziba "Rzeczpospolitej"

Siedziba "Rzeczpospolitej"

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W ostatni piątek KCI SA, która posiada akcje Gremi Media, stanowiące przeszło 75 proc. jej kapitału, oraz Pluralis B.V., strategiczny inwestor medialny z siedzibą w Amsterdamie, inwestujący w europejskie firmy sektora informacji, ogłosiły, że Pluralis kupi 40 proc. udziałów w polskiej spółce medialnej.

Udziałowcy Pluralisa

Zainicjowany przez King Baudouin Foundation, wiodącą belgijską firmę medialną Mediahuis i globalny fundusz medialny Media Development Investment Fund (MDIF), Pluralis jest wspierany przez konsorcjum prestiżowych europejskich firm medialnych, fundacji i wpływowych inwestorów zaangażowanych w pluralistyczne media informacyjne. Pluralis łączy swój kapitał inwestycyjny z dużej klasy wiedzą medialną swoich udziałowców. Jako inwestor w jakościowe spółki medialne, niezależnie od orientacji redakcyjnej, Pluralis nie angażuje się w podejmowanie decyzji redakcyjnych firmy.

Pluralis posiada licznych akcjonariuszy: King Baudouin Foundation (posiada 28,46 proc. akcji Pluralis), Mediahuis (25,39 proc.), Soros Economic Development Fund (17,41 proc.), fundacje Tinius Trust i KIM (6,07 proc.), Media Development Investment Fund (2,02 proc.). Pozostali inwestorzy, w tym VP Capital, mają łącznie 20,64 proc. udziałów w Pluralisie. Obecnie Pluralis prowadzi rozmowy z dodatkowymi inwestorami, którzy mają zdywersyfikować kapitał i zwiększyć jego możliwości finansowe.

Czytaj więcej

Gremi Media ma nowego inwestora. „Będziemy bardziej otwarci na świat”

KCI szukało inwestora dla Gremi Media od kilku miesięcy. Wśród zainteresowanych wymieniano m.in. spółki Skarbu Państwa. Umowa z Pluralisem oddala ryzyko wpływu polityków na wydawane przez Gremi Media dzienniki: „Rzeczpospolita" i „Parkiet".

Zakup udziałów w Gremi Media to druga inwestycja Pluralis w Europie Środkowej, po przejęciu na początku tego roku 34 proc. udziałów w Petit Press, drugim co do wielkości wydawcy wiadomości na Słowacji.

Pluralis dla pluralizmu

– U podstaw każdej z naszych inwestycji leży przekonanie, że dostęp obywateli do wielu źródeł wiadomości ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania demokracji europejskiej – powiedział Thomas Leysen, szef Pluralisa, a także Mediahuis, cytowany w komunikacie pierwszej z tych spółek. – Nasze inwestycje mają bezstronny charakter. Inwestujemy w niezależne firmy medialne, które zajmują się odpowiedzialnym dziennikarstwem wysokiej jakości, niezależnie od orientacji redakcyjnej.

Zaznaczył, że w ocenie akcjonariuszy Pluralisa w wielu częściach Europy niezależne media informacyjne znajdują się pod rosnącą presją polityczną, zagrożony jest pluralizm i rośnie liczba dezinformacji. Zwrócił też uwagę, że w ostatniej dekadzie doszło do wielu zmian własnościowych.

Czytaj więcej

Grzegorz Hajdarowicz: Warto być częścią silnej grupy

– Gremi i Petit Press to silne firmy informacyjne zbudowane wokół zasad dziennikarstwa wysokiej jakości – stwierdził Thomas Leysen. – Są wiodącymi źródłami wiarygodnych wiadomości i zróżnicowanych opinii w swoich krajach. Nasze inwestycje mogą pomóc im się rozwijać i rosnąć.

– Fundacja Króla Baudouina jakiś czas temu zdecydowała się zainwestować część swojego kapitału w inwestycje związane z obroną demokracji w Europie. Nasz udział w Pluralis wpisuje się w ten cel i zwiększa nasze już istniejące wsparcie mediów w Europie za pośrednictwem Civitates, inicjatywy 21 fundacji na rzecz demokracji i solidarności w Europie – stwierdził Luc Tayart de Borms, dyrektor zarządzający FKB.

W ostatni piątek KCI SA, która posiada akcje Gremi Media, stanowiące przeszło 75 proc. jej kapitału, oraz Pluralis B.V., strategiczny inwestor medialny z siedzibą w Amsterdamie, inwestujący w europejskie firmy sektora informacji, ogłosiły, że Pluralis kupi 40 proc. udziałów w polskiej spółce medialnej.

Udziałowcy Pluralisa

Pozostało 91% artykułu
Media
Facebook i Instagram mają kłopot ze zbiórkami. Będzie nowe rozwiązanie
Media
Disney pozwany przez pracowników za zmuszanie do przeprowadzek
Media
Max zastąpił HBO Max. Opinie o nowej platformie streamingowej
Media
Platforma Max ma w rok przejąć subskrybentów Playera. Konto dla jednego domu
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Media
Czy "Financial Times" wspiera Rosję? Kijów oskarża gazetę o szerzenie dezinformacji i paniki
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży