Informację o śmierci Jerzego Treli przekazał „Gazecie Wyborczej” syn aktora, Piotr.

Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 we wsi Leńcze w powiecie wadowickim. Był aktorem teatralnym i filmowym, profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a w latach 1984-1990 również jej rektorem. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU.

Zadebiutował w słynnym serialu :Stawka większa niż życie", jeszcze jako student szkoły filmowej, na deskach scenicznych pojawił się po raz pierwszy w 1969 roku w "Nosie" Nikołaja Gogola, wystawianym przez Teatr Rozmaitości w Krakowie.

Jego najbardziej znane role filmowe to Chilon Chilonides w "Quo vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, za którą nominowany był do Złotej Kaczki - nagrody przyznawanej przez czytelników miesięcznika "Film".  Za tę rolę otrzymał także Orła - Polską Nagrodę Filmową za najlepszą rolę drugoplanową.

Do Złotej Kaczki nagrody nominowany był też za rolę w filmie "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza oraz w "Cudownym lecie" Ryszarda Brylskiego.

Widzom zapadł w pamięć również jako barwny kloszard w urokliwym filmie Artura Więcka o krakowskim aniele. Trela nominowany był za tę rolę w obydwu częściach - "Anioł w Krakowie" i "Zakochany Anioł".

W 2011 roku Jerzy Trela otrzymał Nagrodę Wielką festiwalu Dwa Teatry.

Mówił wówczas w rozmowie z "Rzeczpospolitą": To bardzo miłe, że starych aktorów wyróżnia się nagrodami honorowymi za to, co kiedyś zrobili. Dzięki Teatrowi TV i Teatrowi Polskiego Radia miałem możliwość poznać piękno i tajemnicę arcydzieł literatury od Sofoklesa po Gombrowicza, Konwickiego, Mrożka, Różewicza i Głowackiego. A także dzielić się tym pięknym i mądrością z widzami oraz słuchaczami w całym kraju. Teatr TV pełnił bowiem funkcję Teatru Narodowego w pełnym tego słowa znaczeniu. Głęboko wierzę, mam nadzieję, że nastąpi otrzeźwienie i ludzie decydujący o jego losach przywrócą telewizyjną scenę do łask. Jeżeli szanuje się swój naród, powinno się dbać o wrażliwość i edukację następnych pokoleń. Nie wszystko przynosi zysk od razu. Teatr jest inwestycją w przyszłość.

Czytaj więcej

Wielka Nagroda dla Jerzego Treli