Irański MSZ poinformował, że udział delegacji z Iranu w tym spotkaniu będzie niemożliwy, ponieważ Rijad nie wystawił wiz przedstawicielom Teheranu, którzy mieli wziąć udział w spotkaniu OIC.

"Rząd Arabii Saudyjskiej przeciwdziałał udziałowi irańskiej delegacji w spotkaniu, którego celem jest przyjrzenie się 'układowi stulecia' w siedzibie OIC" - poinformował rzecznik irańskiego MSZ. Mianem "układu stulecia" określił przygotowany przez swoją administrację plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu sam Trump.

Iran złożył już formalną skargę do OIC i oskarżył Arabię Saudyjską o wykorzystywanie swojej pozycji jako gospodarza siedziby organizacji.

Władze Iranu potępiły plan Donalda Trumpa, który przewiduje utworzenie Palestyny ze stolicą w Jerozolimie wschodniej, ale bez części ziem okupowanych od 1967 roku przez Izrael, które miałyby być włączone do Izraela.

Plan Trumpa odrzuciły też władze Palestyny - ich zdaniem plan faworyzuje Izrael.

Arabia Saudyjska jest - obok Izraela - jednym z najważniejszych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie. Iran rywalizuje z nią o przywództwo w regionie - konflikt ma podłoże zarówno polityczne, jak i religijne (Arabia Saudyjska jest zamieszkana w większości przez sunnitów, w Iranie dominują szyici).