Kończący urzędowanie amerykański sekretarz stanu oświadczył na swym oficjalnym koncie na Twitterze, że Chińska Republika Ludowa "popełnia ludobójstwo oraz zbrodnie przeciwko ludzkości" w regionie autonomicznym Sinciang-Ujgur, wymierzone przeciwko ujgurskim muzułmanom oraz członkom innych etnicznych i religijnych mniejszości.

"Te czyny stanowią zniewagę dla Chińczyków oraz cywilizowanych narodów na całym świecie" - dodał Mike Pompeo. Amerykański polityk ocenił, że Chińska Republika Ludowa oraz Komunistyczna Partia Chin muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

"Nie można tworzyć rozsądnej polityki, nie mówiąc szczerze o zagrożeniach, przed którymi stoimy" - napisał sekretarz stanu USA w kolejnym wpisie.

Pod koniec września Australijski Instytut Polityki Strategicznej informował, że mimo oficjalnych zapewnień, iż taka praktyka będzie ograniczana, Chiny rozszerzyły sieć obozów reedukacyjnych dla Ujgurów. Z raportu think tanku wynikało, że w Sinciangu znajduje się 380 podejrzanych obiektów. To o 40 proc. więcej niż szacowano wcześniej.

Dowiedz się więcej:
Chiny budują nowe obozy dla Ujgurów w Sinciangu

Chiny twierdzą, że ich zadaniem jest walka z ubóstwem i ekstremizmem religijnym w Sinciangu, jednak Stany Zjednoczone porównały te ośrodki do obozów koncentracyjnych.

Grupy broniące praw człowieka twierdzą, że co najmniej milion osób zostało uwięzionych w ramach przeprowadzonych przez chińskie władze działań.