Po raz kolejny znaleźli się państwo w czołówce naszego rankingu szpitali. Jaka jest tajemnica sukcesu?

prezes zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie Tadeusz Stefaniak:

Odpowiadając krótko - zadowolony pacjent. To, że szpital zajmuje czołowe miejsce rankingu kolejny rok z rzędu jest wynikiem ciężkiej pracy zarówno zarządu szpitala, jak i poszczególnych pracowników. Sukcesu nie osiąga się w rok, my pracowaliśmy na niego kilkanaście lat. Jako jedni z pierwszych uzyskaliśmy akredytację Centrum Monitorowania Jakości w ochronie zdrowia. Posiadamy certyfikaty ISO, a także jako jeden z nielicznych szpitali w Polsce możemy pochwalić się posiadaniem standardu „Czyste leczenie. Czysty szpital".

Staramy się przestrzegać wszelkich procedur, sprawy szpitala prowadzone są rzetelnie i w sposób  uporządkowany. Dzięki temu poziom usług systematycznie rośnie. Oczywiście, znamy swoje słabsze strony -  ważne jest jednak to, że nie postrzegamy ich przez pryzmat słabości, lecz traktujemy jako potencjał do doskonalenia. Robimy wszystko, by pacjent czuł się u nas bezpiecznie i był zadowolony z leczenia i opieki.

Obiekt jest rozbudowywany.

Kiedyś był to szpital powiatowy, obecnie można powiedzieć, że jest już „ponadpowiatowy", bo na specjalistyczne leczenie przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski. Mamy 16 oddziałów, 9 pododdziałów i 17 poradni specjalistycznych. Strategią jest zapewnienie pacjentom kompleksowego leczenia. Nie wybieramy tylko najlepszych „kąsków", refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, lecz proponujemy pacjentom pełną opiekę medyczną.

Dobrym przykładem może być pleszewska kardiologia. Chcemy, by pacjent, który trafił do naszego szpitala z „problemem sercowym" opuszczał go w stanie umożliwiającym normalne funkcjonowanie. Dlatego też w zakresie kardiologii dysponujemy zarówno poradnią, oddziałem, pracownią hemodynamiki, jak i rehabilitacją kardiologiczną. Pacjenci są więc od wejścia do szpitala do opuszczenia go leczeni u nas bez potrzeby zlecania dodatkowych badań poza placówką czy wystawiania skierowań w inne miejsca.

Na jakie inwestycje zdecydowali się państwo w ostatnim czasie?

Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie pacjentów z całej Polski, konieczne okazało się rozbudowanie szpitala. Budujemy trzykondygnacyjny obiekt, dzięki któremu oddziały zyskają większą przestrzeń, a przez to podniesiemy jakość obsługi pacjenta i będziemy w stanie zapewnić świadczenia medyczne dla większej liczby oczekujących.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Plany na najbliższą przyszłość?

Kierując się satysfakcją zarówno pacjentów, jak i odwiedzających ciągle poprawiamy infrastrukturę – poza wspomnianą wyżej inwestycją obecnie modernizujemy przyszpitalny parking. Systematycznie doposażamy szpital w najnowocześniejszy sprzęt, m.in. zakupiliśmy rezonans magnetyczny, co pozwala zapewnić pacjentom kompleksową diagnostykę. Uczestniczymy w różnych programach zdrowotnych, jak choćby realizowany obecnie program przesiewowych badań jelita grubego.

Prowadzenie inwestycji i zakupów na tak dużą skalę wymaga wspierania się środkami zewnętrznymi. Dlatego też aktualnie korzystamy z dofinansowania w ramach programu Polkard oraz ze środków unijnych na zakup sprzętu dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Rozmawiał Robert Biskupski

 

Zobacz pełne wyniki rankingu „Bezpieczny Szpital 2012"