Attenborough w weekend podarował 7-letniemu synowi księcia Williama i księżnej Kate ząb prehistorycznego rekina, mogący liczyć nawet 23 mln lat. Attenborough znalazł ząb w latach 60-tych, podczas pobytu na Malcie.

Słynny brytyjski biolog sprezentował księciu George'owi ząb podczas prywatnego pokazu swojego nowego filmu dokumentalnego dla członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

W poniedziałek minister kultury Malty, Jose Herrera, w rozmowie z "Times of Malta" stwierdził, że ząb jest elementem dziedzictwa historycznego Malty i powinien wrócić na wyspę i trafić do jednego z tamtejszych muzeów.

Jednak już we wtorek rzecznik resortu kultury poinformował, że Malta nie zamierza dłużej zajmować się tą sprawą. Rzecznik nie uzasadnił w żaden sposób zmiany stanowiska ministra kultury.

Wcześniejsza wypowiedź ministra Herrery ściągnęła na niego krytykę internautów.

Matthew Caruana Galizia, syn piszącej o skandalach korupcyjnych dziennikarki Daphne Caruany Galizi, zamordowanej trzy lata temu na Malcie, napisał na Twitterze, że Herrera powinien zaangażować się w walkę z korupcją zamiast odbierać prezent podarowany dziecku.

Malta do 1964 roku była brytyjską kolonią.