- We wszystkich tych przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie i zdrowie kobiety, wyrok TK nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia dla życia i zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem. Te wszystkie kwestie, które niepokoją wielu ludzi, nie są objęte tym wyrokiem - podkreślał szef rządu.

- Dramaty, które przeżywają kobiety, gdy dowiadują się o bardzo poważnych wyrokach genetycznych swojego dziecka, swojego płodu, są niewyobrażalne. Kobiety nie powinny być narażane na to, żeby być zmuszanymi do aktów heroizmu. Stąd ten zapis o zdrowiu i życiu kobiety cały czas jest i nie został wzruszony przez wyrok TK - przekonywał Morawiecki.

- Badania prenatalne w ostatnich trzech-czterech latach zostały rozszerzone. Najlepszym dowodem jest to, że badaniom tym jest poddane 40 proc. kobiet więcej niż w 2015 r. Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich kobiet - mówił premier.

- Wolność wyboru jest kwestią fundamentalną. Ale chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że aby zrealizować wolność wyboru trzeba żyć. Jakkolwiek wolność wyboru jest ważnym prawem jest ograniczona podstawowym prawem do życia, od którego zależy czy wolność wyboru może być realizowana - podkreślił premier.

- Wolność wyboru jest zapisana w naszej konstytucji i jest powiązana z niezbywalną godnością człowieka - mówił Morawiecki.

- Trzeba żyć, aby móc wybierać - dodał.

- Będziemy z ogromną troską podchodzić do wszystkich sytuacji, wszystkich kobiet i będziemy pomagać kobietom i dzieciom - zapewnił premier.

- Akty agresji, napaści, ataków są absolutnie niedopuszczalne. Nie ma żadnego przyzwolenia na ataki na nasze świętości, na ludzi, na kościoły, na prawo do realizowania wartości przez innych. Wykluczamy wszelką aktywność w życiu publicznym - podkreślił Morawiecki.

Premier apelował też o ograniczenie protestów w związku z zagrożeniem epidemicznym. - Apeluję także do milczącej większości polskich rodzin. Apeluję i dziękuję za wasz spokój i proszę, by ta mądrość milczącej większości przeważyła, aby nie doprowadzić do eskalacji tego sporu. Apeluję o spokój, o brak agresji, o poszanowanie tradycji naszych przodków. Polska jest jedna - mówił.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

- Do mediów apeluję o niepodsycanie tego sporu, o łagodzenie tego sporu. Dziś potrzebujemy przede wszystkim namysłu i szacunku - zakończył swoje wystąpienie premier.

W całej Polsce od czwartku trwają protesty przeciwko wyrokowi TK, który uznał wykrycie wady płodu jako niezgodną z konstytucją przesłanką do wykonania legalnej aborcji.

W poniedziałek uczestnicy protestów blokowali ulice w Warszawie i w innych miastach w Polsce. W niedzielę w czasie protestów dochodziło do zakłócania mszy w kościołach.

TK wydał wyrok po wniosku złożonym przez grupę posłów.