"Zespół śledczy przybył na miejsce zdarzenia. Trwają oględziny, zbierane są ważne dla śledztwa materiały" - przekazały służby prasowe białoruskich służb.

Przyczynę śmierci Emila Czeczki ma zostać wyjaśniona. Białoruski Komitet Śledczy bierze pod uwagę różne możliwości charakteru zdarzenia - podano.

Białoruskie źródła informują, że Emil Czeczko został znaleziony martwy - powieszony - w mieszkaniu w Mińsku.

Emil Czeczko jako żołnierz Wojska Polskiego pełnił służbę przy granicy z Białorusią, gdy WP wspomagało Straż Graniczną w czasie kryzysu migracyjnego. Czeczko nielegalnie przekroczył granicę i udał się na Białoruś.

Czytaj więcej

Polski żołnierz uciekł na Białoruś. Dowództwo: Akt dezercji, nikczemny czyn

- Mamy do czynienia z aktem dezercji ze strony obywatela polskiego, który jeszcze do niedawna był żołnierzem polskich Sił Zbrojnych - człowieka, który zachował się w sposób bardzo nikczemny w tej całej sytuacji - mówił 17 grudnia 2021 r. w oświadczeniu dla prasy gen. broni Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

W związku z dezercją Emila Czeczki decyzją ministra obrony Mariusza Błaszczaka odwołani zostali jego przełożeni. "Odwołani zostali dowódca baterii, dowódca plutonu i dowódca 2 dywizjonu w Węgorzewie" - informowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na Białorusi dezerter oskarżał polskich żołnierzy o zbrodnie - mówił białoruskim mediom, że żołnierze strzelali do migrantów na granicy polsko-białoruskiej. "Strzelaliśmy do ludzi w lesie" - twierdził dodając, że w takich operacjach brał udział "pod przymusem". - Upijali nas, dawali broń - mówił. Białoruska propaganda nagłaśniała wypowiedzi dezertera.

Nawiązując do podawanej przez białoruskie media propagandy gen. Piotrowski komentował, że pojawiają się doniesienia "jakoby polskie służby, funkcjonariusze SG, polscy żołnierze, policjanci dopuszczali się czynów haniebnych, niezgodnych z prawem". - Jest to całkowitą bzdurą - podkreślał. - Widać po pierwszych fragmentach, że dochodzi do ewidentnej manipulacji tym młodym człowiekiem w sposób perfidny, widać, że będzie wykorzystywany jako narzędzie w propagandzie przeciwko nam - mówił Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, potrzebuje pomocy, zadzwoń pod numer infolinii Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym pod numerem 800 70 22 22. Infolinia jest bezpłatną i całodobową usługą, która może zapewnić osobom o skłonnościach samobójczych lub ich otoczeniu wsparcie, informacje i pomoc. Infolinia 800 12 12 12 zapewnia wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – to numer dla dzieci, młodzieży i opiekunów.