Materiały trafią do naukowców z pokłady sondy Solar Orbiter, która została wystrzelona 9 lutego tego roku. Misja powiodła się mimo trudności związanych z pandemią koronawirusa.

Agencje kosmiczne NASA i ESA zapowiedziały, że opublikują materiały w czwartek o godzinie 14 naszego czasu. - Pierwsze zdjęcia przekraczają nasze oczekiwania - mówi naukowiec ESA Daniel Müller, współtworzący projekt Solar Orbiter.

Przed startem sondy naukowcy zapowiedzieli, że dotrze ona na odległość 42 mln km od Słońca, co oznacza, że będzie niemal cztery raz bliżej niż Ziemia i bliżej niż Merkury. Najbliżej gwiazdy ma znajdować się pod koniec 2021 roku.

Bliżej gwiazdy dotrze inna amerykańska sonda - Parker Solar Probe. Tu naukowcy mówią o odległości 7 mln km. Na pokładzie próbnika wstrzelonego w sierpniu 2018 roku nie ma teleskopów.

Na pokładzie Solar Orbirter znajduje się 10 narzędzi, które wspólnie mają przygotować obraz Słońca oraz analizę wiatru słonecznego. Naukowcy są przekonani, że pomoże to znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące gwiazdy znajdującej się w centrum Układu Słonecznego.