Astronauci, którzy wezmą udział w misji księżycowej, będą narażeni na od dwóch do trzech razy silniejsze promieniowanie niż astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia - donoszą naukowcy.

Chiński lądownik znajdujący się po drugiej stronie Księżyca dostarczył pierwsze pełne pomiary narażenia na promieniowanie, co jest istotną informacją dla NASA i innych stron, które chcą wysłać astronautów na Księżyc.

Chińsko-niemiecki zespół doniósł o danych dotyczących promieniowania zebranych przez lądownik Chang'e 4. 

- Jest to ogromne osiągnięcie w tym sensie, że mamy teraz zbiór danych, które możemy wykorzystać do porównania naszego promieniowania i lepszego zrozumienia potencjalnego zagrożenia dla ludzi na Księżycu - powiedział Thomas Berger, fizyk z Niemieckiej Agencji Kosmicznej.

- Astronauci otrzymaliby od 200 do 1000 razy więcej promieniowania na Księżycu niż my na Ziemi lub od pięciu do dziesięciu razy więcej niż pasażerowie lotów transatlantyckich - zauważa Robert Wimmer-Schweingruber z Uniwersytetu Christiana-Albrechtsa w Kilonii.

- Różnica polega na tym, że nie lecimy takim lotem tak długo, jak długo astronauci badają Księżyc - tłumaczy. - Ludzie nie są stworzeni do tych poziomów promieniowania i powinni się chronić, gdy są na Księżycu - dodaje.

Poziom promieniowania jest zbliżony na całej powierzchni Księżyca. Niższy poziom może być tylko w okolicach głębokich kraterów.

Dane zebrane przez chiński lądownik są zbliżone do pomiarów sprzętu NASA, który od ponad dekady krąży wokół Księżyca.

W szczegółowym zarysie opublikowanym w ubiegłym tygodniu NASA poinformowała, że pierwsza para astronautów, która wylądują na Księżycu w ramach nowego programu Artemis, spędzi około tygodnia na powierzchni Księżyca, ponad dwa razy dłużej niż załogi Apollo pół wieku temu. Ekspedycje trwałyby od jednego do dwóch miesięcy po utworzeniu bazy.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

NASA chce umieścić astronautów na Księżycu do końca 2024 r. Na powierzchni Marsa pierwszy człowiek miałby się pojawić w latach 30.

Amerykanie zapowiedzieli, że astronauci będą wyposażeni w detektory promieniowania. Planowana jest budowa bezpiecznych schronów na pokładzie wszystkich kapsuł.

Niemieccy naukowcy proponują schronienia zbudowane z ziemi księżycowej - łatwo dostępnego materiału - na pobyt dłuższy niż kilka dni. Ściany powinny mieć grubość 80 centymetrów.