Nowy skafander dla astronautów

Zaprojektowany przez Boeinga ubiór jest lekki, oddychający i nie krępuje ruchów. Firma liczy, że właśnie w takim będą latać na Międzynarodową Stację Kosmiczną wysłannicy NASA.

Aktualizacja: 06.02.2017 18:11 Publikacja: 06.02.2017 17:08

Nowy skafander dla astronautów

Foto: BOEING

Ubiór waży ok. 10 kg i jest o 5 kg lżejszy niż starszy pomarańczowy uniform NASA (tzw. Advanced Crew Escape Suit). Zrezygnowano m.in. z twardego hełmu, pozostawiając nylonowy kaptur. Materiał pozwala zachować szczelność, jednak jest oddychający – przepuszcza parę wodną. Rękawice są przystosowane do ekranów dotykowych.

Niebieski skafander będzie używany podczas startów i lądowań – nie jest przeznaczony do spacerów kosmicznych. Przez najbliższy rok będzie przechodził testy.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne