Egipt kontra Turcja. Libia może się rozpaść

Wojna w Libii wkracza w decydującą fazę. Sąsiedni Egipt dał sobie prawo do interwencji. Nie zamierza pozwolić Turcji, by przejęła kontrolę nad libijską ropą.

Aktualizacja: 21.07.2020 21:19 Publikacja: 21.07.2020 18:34

Bojownicy walczący po stronie rządu w Trypolisie są już blisko Syrty

Bojownicy walczący po stronie rządu w Trypolisie są już blisko Syrty

Foto: AFP

Parlament w Kairze głosami wszystkich obecnych na sali posłów poparł w poniedziałek wieczorem wysłanie egipskich sił zbrojnych „za granicę", by bronić „narodowego bezpieczeństwa Egiptu". Nazwa Libii nie padła, ale to ona jest tą zagranicą. Prezydent Abd al-Fatah Sisi kilka dni wcześniej mówił, że jego kraj nie może się bezczynnie przyglądać, jak najgorsi wrogowie szykują się do ataku na Syrtę, kluczowe miasto do panowania nad libijskimi bogactwami.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Konflikty zbrojne
Rakieta uderzyła w dzieci niosące wodę w Strefie Gazy. Izrael mówi o „awarii”
Konflikty zbrojne
30 lat po Srebrenicy. Żałoba zmienia się w politykę pamięci
Konflikty zbrojne
Zabójstwo pułkownika Iwana Woronycza w Kijowie. SBU: zabójcy zostali „zlikwidowani”
Konflikty zbrojne
USA naciskają na sojuszników w sprawie Tajwanu. Odpowiedź Australii może nie zadowolić Pentagonu
Konflikty zbrojne
Prezydent Turcji chwali rozpoczęcie procesu rozbrojenia kurdyjskich separatystów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama