Nieoficjalnie: Amunicja z Korei Południowej trafi na Ukrainę

Setki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej z Korei Południowej zmierza na Ukrainę za pośrednictwem USA - pisze "Wall Street Journal".

Publikacja: 25.05.2023 05:58

Ukraińscy artylerzyści w czasie prowadzenia ognia

Ukraińscy artylerzyści w czasie prowadzenia ognia

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 456

Dotychczas Korea Południowa odmawiała udzielania Ukrainie pomocy wojskowej, koncentrując się wyłącznie na pomocy humanitarnej i finansowej.

Korea Południowa: Nie dostarczymy amunicji Ukrainie ani bezpośrednio, ani przez Polskę

Jeszcze w środę Cho Tae-yong, doradca prezydenta Korei Południowej ds. bezpieczeństwa narodowego stwierdził, że jego kraj na razie nie planuje dostaw amunicji dla Ukrainy ani bezpośrednio, ani za pośrednictwem innych krajów (w tym kontekście wymienił Polskę, nie mówił jednak o USA). - Dotychczas dostarczaliśmy pomocy humanitarnej i finansowej Ukrainie - podkreślił. Jak dodał Seul "zamierza przeanalizować (możliwość dostarczenia pomocy wojskowej Ukrainie), po przyjrzeniu się sytuacji w tym kraju oraz w świetle innych wydarzeń".

Czytaj więcej

Korea Południowa nie wyklucza przekazania pomocy wojskowej Ukrainie

Jednak w kwietniu prezydent Korei Południowej, Yoon Suk Yeol, zasygnalizował, że pomoc udzielana przez Seul Ukrainie może wyjść poza pomoc humanitarną i ekonomiczną

- Jeśli zaistnieje okoliczność, której społeczność międzynarodowa nie może tolerować, na przykład atak na dużą skalę na ludność cywilną, masakra (cywilów) lub poważne naruszenie prawa prowadzenia konfliktów zbrojnych, może być nam trudno obstawać przy pomocy wyłącznie humanitarnej lub finansowej - stwierdził południowokoreański prezydent w rozmowie z agencją Reutera, przed wizytą w USA.

Korea Południowa zgodziła się w 2022 roku sprzedać USA 100 tys. pocisków kalibru 155 mm, by pomóc w uzupełnieniu braków w amerykańskich magazynach, związanych z pomocą przekazaną przez Waszyngton Ukrainie. W kwietniu południowokoreański dziennik "Dong-a Ilbo" poinformował, że Seul osiągnął porozumienie z Waszyngtonem w kwestii użyczenia USA 500 tys. sztuk amunicji kalibru 155 mm. Formuła "wypożyczenia" miała chronić Koreę Południową przed sytuacją, w której sprzedana przez nią USA amunicja trafi następnie na Ukrainę.

Dotychczas Seul unikał dostaw uzbrojenia Ukrainie, obawiając się, że Rosja, w odwecie, dostarczy nowoczesne uzbrojenie Korei Północnej

Amunicja z Korei Południowej dla Ukrainy: Przełom po wizycie w Białym Domu?

Teraz jednak "Wall Street Journal" pisze, że Seul osiągnął "poufne porozumienie" z Waszyngtonem w sprawie przekazania do USA amunicji, która trafi następnie na Ukrainę.

Jeon Ha-kyu, rzecznik resortu obrony Korei Południowej, pytany o doniesienia "WSJ" stwierdził, że Seul rozmawia z Pentagonem ws. eksportu amunicji, ale "fragmenty publikacji 'WSJ' są nieprecyzyjne". Nie chciał jednak wdawać się w szczegóły.

Korea Południowa jest bliskim sojusznikiem USA i ważnym producentem amunicji. Dotychczas Seul unikał dostaw uzbrojenia Ukrainie, obawiając się, że Rosja, w odwecie, dostarczy nowoczesne uzbrojenie Korei Północnej.

Według "Wall Street Journal" do przełomu w kwestii dostaw amunicji z Korei Południowej na Ukrainę miało dojść w czasie wizyty prezydenta Yoon Suk Yeola w Białym Domu w kwietniu.

Dotychczas Korea Południowa odmawiała udzielania Ukrainie pomocy wojskowej, koncentrując się wyłącznie na pomocy humanitarnej i finansowej.

Korea Południowa: Nie dostarczymy amunicji Ukrainie ani bezpośrednio, ani przez Polskę

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 822
Konflikty zbrojne
Izrael zignorował nakaz MTS. Sobotni atak na Rafah
Konflikty zbrojne
Węgry Orbána wstrzymują finansowanie Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów
Konflikty zbrojne
ISW: Rosja wykorzysta zawieszenie broni w celu przygotowania przyszłych operacji ofensywnych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał Izraelowi wstrzymanie ofensywy w Rafah
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy