Rosjanie wyciągają z magazynów czołgi z lat 40-tych? Dowodzą tego zdjęcia

Analitycy z Conflict Intelligence Team, wywodzącej się z Rosji niezależnej organizacji zajmującej się analizą przebiegu konfliktów zbrojnych przy użyciu powszechnie dostępnych źródeł, weszli w posiadanie zdjęć, które ilustrują przerzut z Dalekiego Wschodu Rosji czołgów T-54 i T-55. Czołgi T-54 weszły do użycia w armii ZSRR w latach 40-tych XX wieku a czołgi T-55 - w 1958 roku.

Publikacja: 22.03.2023 14:50

Czołg T-55

Czołg T-55

Foto: From US Army Field Manual 100-2-3 - The Soviet Army; Troops Organisation and Equipment, Public domain, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 392

Jak czytamy transport starych, poradzieckich czołgów miał wyruszyć z miasta Arseniew, położonego na północny wschód od Władywostoku, w położonym na rosyjskim Dalekim Wschodzie Kraju Nadmorskim.

W mieście Arseniew znajduje się 1925 Centralna Remontowo-Magazynowa Baza Czołgów.

Już wcześniej - jak przypominają analitycy - udało się udokumentować przerzut czołgów i pojazdów wojskowych z tej bazy - np. w październiku opublikowano nagranie pociągu wiozącego czołgi T-62M (V), który miał wyjechać z miejscowości Arseniew.

Czytaj więcej

Gen. Polko: W ciągu 5-10 lat raczej Rosja nas nie zaatakuje, bo już nie ma czym

Czołgi T-62 miały trafiać na linię frontu od 2022 roku. Po raz pierwszy jednak pojawiły się zdjęcia ilustrujące rozpoczęcie przerzucania z Dalekiego Wschodu czołgów jeszcze starszego typu - T-54 i T-55.

Analitycy przeanalizowali też publicznie dostępne, archiwalne zdjęcia 1295 Bazy, z których wynika, że oprócz względnie nowych czołgów T-80BV i T-72B, magazynowane w niej są także czołgi T-62M(V) oraz T-55 i T-54. Ponadto analiza zdjęć satelitarnych wykonanych między czerwcem a lipcem 2022 roku wskazuje, że co najmniej 191 czołgów opuściło bazę w tym okresie (prawdopodobnie były to czołgi T-62). W rzeczywistości liczba czołgów zabranych z bazy może być jednak większa, ponieważ maszyny o najwyższej zdolności bojowej zazwyczaj stoją pod dachem, w specjalnych magazynach i nie widać ich na zdjęciach satelitarnych,

Jak podkreślają autorzy analizy czołgom T-55 i T-54 brak m.in. dalmierzy i systemów kierowania ogniem, ponadto mają one bardzo prymitywne celowniki oraz (w T-54) gorszy niż w późniejszych wersjach system stabilizacji działa.

Sięganie po starsze typy czołgów przez Rosjan mają mieć związek z dużymi stratami ponoszonymi przez rosyjskie wojska pancerne na Ukrainie. Według danych strony ukraińskiej Rosjanie od 24 lutego 2022 roku stracili na Ukrainie 3 557 czołgów.

Konflikty zbrojne
ONZ chce ratować "porozumienie zbożowe". Oferuje ustępstwo na rzecz Rosji
Konflikty zbrojne
Rosja zaatakowała Kijów w Dzień Dziecka. Wśród ofiar są dzieci
Konflikty zbrojne
Ukraina otrzyma od USA więcej pocisków do zestawów Patriot
Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców