Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 281

Faktem jest, że nie planuję kontaktować się z panem Putinem w najbliższej przyszłości - powiedział Biden. - Będę bardzo ostrożnie dobierał słowa: jestem gotów rozmawiać z Putinem, jeśli naprawdę jest zainteresowany znalezieniem sposobu na zakończenie wojny - dodał prezydent USA.

Gdyby Putin był zdecydowany zakończyć wojnę, to Prezydent Biden zadeklarował, że wraz z sojusznikami z NATO "z przyjemnością zasiądzie do stołu negocjacyjnego".

Ale, dodał prezydent, rosyjski przywódca takiej decyzji nie podjął.

Według niego rosyjskie władze „przeliczyły się we wszystkich swoich wstępnych kalkulacjach” w sprawie wojny z Ukrainą, a idea zwycięstwa Rosji jest   „nie do pojęcia”. Mówiąc o możliwości zakończenia działań wojennych w  Ukrainie, szef administracji USA dodał, że w tym celu należy przede wszystkim wycofać wojska rosyjskie.

Na wspólnej konferencji prasowej z goszczącym w USA Emmanuelem Macronem Biden przyznał, że jeszcze przed rozpoczęciem inwazji uważał Rosję za okrutną. - Wiedziałem, że Rosja jest agresywna, ale nie spodziewałem się, że jest aż tak okrutna – powiedział.