Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 247

Informacje takie przekazał w czasie konferencji prasowej Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.

- Od 13 września, gdy pierwszy dron-kamikadze Shahed-136 został zestrzelony nad Kupiańskiem, w obwodzie charkowskim, zestrzeliliśmy ponad 300 dronów-kamikadze Shahed-136 - oświadczył Ignat.

Według rzecznika Rosjanie używają dronów "falami".

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. W 7 dni Rosjanie stracili prawie 3000 żołnierzy

- Nie codziennie, ponieważ są określone czynniki, określone zadania strategiczne, które stawia sobie jako cel. Jest jasne, że wyczerpanie naszej obrony przeciwlotniczej jest najważniejsze. Wróg obserwuje wyniki (użycia dronów) i monitoruje jak te drony-kamikadze sobie radzą, widzi, że je niszczymy, szuka nowych metod taktycznych ich użycia, w szczególności w nocy, bardzo często między północą a 2 rano, gdy drony mogą być zestrzelone tylko przez zestawy wyposażone w systemy radarowe - wyjaśnił. 

Nie wiadomo na pewno ile dronów Rosja otrzymała od Iranu

Ignat wyraził opinię, że wróg używa dronów rzadziej, prawdopodobnie dlatego, że wcześniej dysponował większą ich liczbą.

Obecnie, według niego, nie wiadomo na pewno ile dronów Rosja otrzymała od Iranu. Rosja miała zamówić w Iranie 2 400 dronów-kamikadze, ale nie jest jasne czy Iran jest w stanie tyle ich wyprodukować.