Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 176

CNN zlokalizowała i potwierdziła autentyczność wideo, które zaczęło krążyć po mediach społecznościowych w czwartek. Nie wiadomo, kiedy materiał został nagrany.

Nagranie pochodzi z jednej z sześciu turbinowni znajdujących się po zachodniej stronie elektrowni jądrowej. Każda hala turbin jest połączona i wbudowana w duży budynek, w którym znajduje się reaktor jądrowy.

Pojazdy, które wydają się być standardowymi rosyjskimi ciężarówkami wojskowymi, zaparkowano w dalekiej zachodniej krawędzi budynku na parterze, nieco ponad 130 metrów od reaktora.

Na nagraniu widać co najmniej pięć pojazdów - w tym jeden wyraźnie oznaczony symbolem "Z" - oraz co najmniej dwie konstrukcje namiotowe. W pobliżu pojazdów znajduje się kilka różnych palet.

Z nagrania nie wynika jasno, czy palety i namioty należą do rosyjskiego wojska, czy są związane z działalnością elektrowni. 

W przeszłości Rosjanie mówili, że jedyny sprzęt wojskowy w elektrowni atomowej jest związany z pełnieniem obowiązków strażników. W czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdziło, że zdjęcia satelitarne, "pokazują, że broń, zwłaszcza ciężka, nie jest umieszczona na terytorium elektrowni."