Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 162

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udokumentowała przestępczą działalność osób zaangażowanych w nielegalny wywóz 650 tys. ton ukraińskiego zboża o wartości ponad 200 mln USD z czasowo okupowanych terytoriów - brzmi komunikat na stronie ukraińskiej SBU.

Ukraińskie służby specjalne ustanowiła cały łańcuch zaangażowanych w proceder osób: począwszy od zdrajców, którzy podpisali zezwolenia na wywóz zboża, a skończywszy na wszystkich członkach załogi 10 statków Federacji Rosyjskiej, na których transportowano skradzione ziarno.

Odpowiedzialnymi za ten proceder mają być trzej narzuceni przez ROsję urzędnicy: Jewgienij Bałycki - szef rosyjskiej administracji okupacyjnej w zdobytej części obwodu zaporoskiego; Ołeksandr Saulenko – samozwańczy  p.o. burmistrza miasta Berdiańsk oraz Wołodymyr Stelmachenko – „dyrektor” morskiego portu handlowego Berdiańsk.

Zarzucono im m.in. pracę na rzecz państwa-agresora oraz naruszenie praw i zwyczajów wojennych. Ponadto skonfiskowano ich mienie, w tym 4 małe samoloty oraz korporacyjne prawa majątkowe Bałyckiego i jego rodziny na łączną kwotę ponad 149 mln hrywien.

Jednocześnie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała innych uczestników tego nielegalnego procederu.

Funkcjonariusze udokumentowali również wywóz drogą morską ukraińskiego zboża skradzionego z czasowo okupowanych terytoriów obwodów chersońskiego i zaporoskiego przez porty morskie i terminale znajdujące się na krymskim przejściu granicznym. W ten proceder zaangażowane były załogi 9 statków pływających pod banderami Rosji i Syrii.

Udało się zapobiec nielegalnemu transportowi skradzionej pszenicy - sąd zajął określone statki i przewożone przez nie produkty zbożowe. Również Republika Turcji, Arabska Republika Egiptu i Republika Libanu odmówiły przyjęcia i rozładunku wskazanych statków.

SBU informuje, że w ramach współpracy międzynarodowej z organami ścigania USA, Republiki Turcji, Republiki Libanu i innych krajów prowadzone jest wspólne śledztwo w celu ustalenia wszystkich okoliczności popełnienia przestępstwa kradzieży ukraińskiego zboża.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM