W niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że po ciężkich walkach o miasto Lisiczańsk w obwodzie ługańskim Siły Zbrojne Ukrainy zostały zmuszone do wycofania się z zajmowanych pozycji i granic. W poniedziałek Siergiej Szojgu podczas transmitowanego w państwowej telewizji spotkania złożył Władimirowi Putinowi meldunek o postępach rosyjskich wojsk na wschodzie Ukrainy w inwazji, którą Kreml nazywa "specjalną operacją wojskową".

- Od 19 czerwca (rosyjskie - red.) formacje i jednostki wojskowe we współpracy z jednostkami drugiego korpusu milicji ludowej (samozwańczej - red.) Ługańskiej Republiki Ludowej, przy wsparciu południowej grupy wojsk z powodzeniem przeprowadziły ofensywną operację wyzwolenia terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej – powiedział Szojgu.

Czytaj więcej

Rosjanie zajęli Lisiczańsk. Analityk: To ich największy sukces od końca marca

Minister obrony Rosji mówił, że w czasie walk o obwód ługański straty ukraińskie wyniosły 5 469 żołnierzy, w tym 2 218 poległych. W walkach strona ukraińska miała też stracić blisko 200 czołgów i wozów opancerzonych, 69 dronów i 97 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Prezydent Rosji powiedział, że jednostki, które "brały udział w aktywnych walkach i odniosły zwycięstwa na kierunku ługańskim", powinny "odpocząć" i "zwiększyć swoje zdolności bojowe".

- Proszę również o wręczenie odznaczeń państwowych wszystkim żołnierzom, którzy wyróżnili się w trakcie tych działań - zwrócił się do Szojgu Putin. Dodał, że pozostałe jednostki wojskowe mają wypełniać powierzone im zadania zgodnie z wcześniej sugerowanym planem. - Mam nadzieję, że wszystko się powiedzie, tak jak to miało miejsce w rejonie (Ługańska - red.) - mówił. Pochwalił też "heroizm" milicji ŁRL, przekazując gratulacje i wyrazy wdzięczności.

Czytaj więcej

Doradca szefa MSW Ukrainy: Kluczowy dla Rosji cel to Odessa

Rosyjski prezydent powiedział także, że otrzymał od generałów propozycję w sprawie dalszego przebiegu "operacji ofensywnych" na Ukrainie. - Gen. Aleskander Łapin i gen. Siergiej Surowikin zgłosili mi dzisiaj postępy w realizacji powierzonych im zadań oraz swoje propozycje dotyczące rozwoju operacji ofensywnych - oświadczył Putin podczas spotkania z Szojgu na Kremlu. Dodał, że rosyjskie Ministerstwo Obrony "podtrzymuje" wszystkie propozycje dowódców w terenie.