— W ramach nowej fali sankcji przeciwko Rosji w związku z kryzysem ukraińskim, wymierzone są one w osoby, które przyczyniły się do wojny prowadzonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina i które sprowadziły na Ukrainę niewyobrażalne cierpienie, w tym przymusowy transfer i adopcję dzieci — poinformowała w oświadczeniu brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Sankcje nałożono między innymi na rosyjską komisarz ds. praw dziecka Marię Lwowską-Bełową za "przymusowe przekazywanie i adopcję ukraińskich dzieci".

Najnowsza runda sankcji objęła również patriarchę Cyryla, głowę Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i została wymierzona za jego poparcie dla wojny w Ukrainie. Cyryl pobłogosławił inwazję na Ukrainie. Jest bliskim sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina. Po ataku Rosji na Ukrainę, Cyryl Powiedział, że wojna o "Świętą Rosję ma znaczenie metafizyczne", a podbój Ukrainy jest kwestią wiecznego zbawienia.

W maju Unia Europejska planowała nałożyć sankcje na patriarchę Cyryla, w ramach pakietu sankcji wobec Rosji, ale ostatecznie, po sprzeciwie Węgier, do porozumienia nie doszło.

Czytaj więcej

Węgry blokują uzgodnienia UE. Nie chcą sankcji na patriarchę Cyryla