Według panelu Nielsen BookScan wzrosty czerwcowej sprzedaży to powrót do znanych ze szczytowych okresów podręcznikowych i świątecznych zakupów. Średnia cena książki powróciła do poziomu sprzed pandemii i wzrosła z 21 zł do 25 zł. Na pierwszym miejscu nowego zestawienia BookScan znajduje się „Cham Niezbuntowany" Rafała A. Ziemkiewicza (premiera 28 maja), na drugim „Jadłonomia po polsku" Marty Dymek (premiera 3 czerwca) i na trzecim „Ballada ptaków i węży" Suzanne Collins (premiera 17 czerwca).

Czytaj także: Efekt Tokarczuk wyparował. Książki noblistki znikają z list bestsellerów

Nielsen podaje, że na początku wakacji 2020 (tygodnie 27 i 28) zaobserwowano wyhamowanie wzrostu, ale i tak w porównaniu z początkiem wakacji 2019 roku nastąpił wzrost panelu BookScan o blisko 20 proc.

Wartość sprzedaży rosła w ostatnich tygodniach szybciej niż wolumen sprzedaży, a zatem rosła także średnia cena książki. Obecnie średnia cena wynosi ponad 25 i jest po pierwsze wyższa od średniej dla roku 2019, ale po drugie dużo niższa od ceny ze szczytu podręcznikowego i Gwiazdki 2019 roku. -

Bez wątpienie w ostatnich tygodniach obserwujemy wzrost zainteresowania książkami non-fiction, tylu książek z tej kategorii bardzo dawno nie było na szczytach list sprzedaży. Królują polityka i dieta („Cham Niezbuntowany", „Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego" z jednej i „Jadłonomia po polsku", „Jedz i chudnij z dietą SIRT" i „Dieta SIRT" z drugiej strony). Cały czas wysoko także „Osobisty przewodnik po Pradze" - mówi Renek Mendruń, Konsultant z Nielsen BookScan. - Pod koniec czerwca swój czas miały także książki dla dzieci i młodzieży. Prawdopodobnie nauczyciele i rodzice mając dość elektroniki postanowili wręczyć nieco więcej książek na pamiątkę zakończenia roku szkolnego. Na szczytach list pewniaki: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", „Hobbit, czyli tam i z powrotem", „Mądre bajki", „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" i „Detektyw Pozytywka" oraz w kategorii dla najmłodszych „Pucio mówi dobranoc". A jeśli chodzi o „królewską" kategorię fiction, to na wakacje pojadą: „Ballada ptaków i węży" (Suzanne Collins – książka dla młodzieży, ale chętnie czytana także przez dorosłych), „W głębi lasu" (Harlan Coben), „Upiór w ruderze" (Andrzej Pilipiuk), „Prawdziwe kolory" (Kristin Hannah), „Kwestia ceny" (Zygmunt Miłoszewski), „Wyrwa" (Wojciech Chmielarz), „Lot 202" (Remigiusz Mróz) i „Przekręt" (Paulina Świst) - dodaje.

Panel Nielsen BookScan Polska działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku. Pokrywa ok. 10 -15% rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Dane do Bookscan Polska dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Łącznie w tym kanale Nielsen obserwuje ponad 10 mln transakcji rocznie, gdzie średnia cena detaliczna książki drukowanej wynosi blisko 25 zł brutto.