Nowa umowa MFW z Ukrainą, pierwsza taka w stanie wojny

Nowe porozumienie Międzynarodowego Funduszu Walutowego z Ukrainą zakłada wsparcie równe 15,6 mld dol. To pierwsza umowa, którą fundusz podpisze z krajem w stanie wojny. Ukraina pilnie potrzebuje tych pieniędzy, by przetrwać drugi rok rosyjskiej agresji.

Publikacja: 22.03.2023 13:02

Nowa umowa MFW z Ukrainą, pierwsza taka w stanie wojny

Foto: PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT

„Przedstawiciele ukraińskich władz i eksperci MFW osiągnęli porozumienie na szczeblu roboczym w sprawie 48-miesięcznego Programu Rozszerzonego Finansowania (EFF). Umowa przewiduje finansowanie dla Ukrainy w wysokości 15,6 mld dolarów i obejmuje szereg działań makroekonomicznych i finansowych, wspierających ożywienie gospodarcze Ukrainy” – cytuje komunikat ukraińskiego resortu finansów agencja Unian.

Na co te pieniądze?

Program pomoże sięgnąć po fundusze od międzynarodowych partnerów Ukrainy, a także utrzymać stabilność makrofinansową i utorować drogę do ożywienia po zwycięstwie Ukrainy w wojnie z rosyjskim agresorem. Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie programu przez zarząd funduszu, co spodziewane jest w najbliższych tygodniach.

Czytaj więcej

Wysyp rosyjskich firm w Turcji. Oligarchowie znaleźli spokojną przystań

Program EFF obejmuje dwa etapy. Pierwszy etap (12-18 miesięcy) oparty na środkach programu monitoringu przewiduje wzmocnienie stabilności fiskalnej, zewnętrznej, cenowej i finansowej. Aby to osiągnąć, konieczne jest zwiększenie zwiększenie dochodów, unikanie finansowania ze środków banku centralnego i zwiększenie finansowania z krajowych rynków długu.

Drugi etap obejmuje reformy mające na celu naprawę i odbudowę, działania wspierające przystąpienie Ukrainy do Unii oraz poprawę stabilności finansowej i przyspieszenie długoterminowego wzrostu.

„W drugiej fazie spodziewany jest powrót Ukrainy do polityki prowadzonej przed wojną rosyjską, w tym elastycznego kursu walutowego i celu inflacyjnego. Ponadto uwaga skupiona będzie na wprowadzeniu reform strukturalnych w polityce fiskalnej w celu ustabilizowania średnioterminowych dochodów poprzez realizację strategii dochodu narodowego" - czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że 17 października 2022 r. MFW rozpoczął prace nad nowym programem dla Ukrainy. W grudniu Fundusz zatwierdził nowy czteromiesięczny program. 13 lutego 2023 r misja MFW rozpoczęła przygotowania do rewizji programu monitoringu na Ukrainie, a 8 marca ruszyły rozmowy z przedstawicielami władz ukraińskich na temat programu.

Jaka jest obecnie sytuacja gospodarki Ukrainy?

Budżet został on przyjęty przez parlament (Radę Najwyższą) w rekordowym tempie. Połowa zaplanowanych na 2023 r. na poziomie 2,6 bln hrywien wydatków nie ma jednak pokrycia w dochodach, a wydatki na obronę pochłoną blisko 20 proc. PKB kraju. Niemniej zaplanowano wzrost gospodarczy na poziomie 3,2 proc., głównie dzięki rolnictwu, metalurgii i przemysłowi lekkiemu. Dobrze radzi sobie ukraiński handel - w sklepach nie brakuje towarów i sektor IT - wiele firm działa tutaj zdalnie z terenu Litwy czy Polski.

Czytaj więcej

Nadciąga Siła Syberii-2, ale nie wiadomo kiedy ruszy

Deficyt budżetu państwa wyniesie ponad 20 proc. PKB, a jego pokrycie planowane jest przy pomocy partnerów zagranicznych. Prognoza inflacji to 28 proc.

Finansowanie budżetu państwa w 2023 r. ma nastąpić dzięki pożyczkom państwowym w wysokości 1,56 bln hrywien (42 mld dol.), w tym zaciągniętych za granicą – 1,42 bln hrywien.

W marcu rząd dokonał indeksacji emerytur 10,5 mln ukraińskich seniorów. Wymusiła to inflacja na poziomie 26,6 proc. na koniec 2022 r. Ukraińskie emerytury są najniższe w Europie - ponad 4 mln ludzi dostaje niewiele ponad 2000 hrywien miesięcznie (235 zł). Emeryci to grupa społeczna najsilniej odczuwająca skutki zbrodniczej rosyjskiej napaści.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Gospodarka
Transformacja Polski. Tych zmian nie wolno zatrzymać
Gospodarka
Leszek Balcerowicz: Gospodarka nie powinna podlegać rozkazom polityków
Gospodarka
Szok zmian polskiej transformacji nie był nadmierny
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gospodarka
Bilans polskiej transformacji. Nie pozwólmy tego zaprzepaścić