Indeks moskiewskiej giełdy (MOEX) w połowie dnia miał wartość najwyższą od początku roku i przekroczył 3012 pkt. Na zamknięciu miał 3005,63 pkt i zyskał 1,5 procent. Indeks RTS (handel w walutach) wyrósł o 2,21 procent.

- Na rynku dziś zapanowała niemal euforia. Przyczyna to wiadomość o rejestracji w Rosji pierwszej na świecie szczepionki zwalczającej koronawirus - wyjaśnił Jewgienij Kogan szef firmy inwestycyjnej Moskiewscy Partnerzy, dla portalu finanz.ru.

Czytaj także: COVID-19: szczepionki jeszcze nie ma, a są już pierwsze ceny

Chodzi o oświadczenie Władimir Putina o rejestracji szczepionki o nazwie Sputnik V, którą według Putina, miały już na sobie przetestować jego córki. Nazwa nawiązuje do pierwszego na świecie sztucznego satelity - Sputnika, który także był dziełem Rosjan. Szczepionka ma trafić do obrotu detalicznego 1 stycznia 2021 r.

Na giełdzie inwestorzy rzucili się na akcje AFK Sistiema - holdingu miliardera Jewgienija Jewtuszenkowa. Firma zyskała na wartości 8 procent. Jedna z firm holdingu Binnofarm z Zielenogradu, będzie produkował do 1,5 miliona szczepionek rocznie.

Zyskały też banki - Sbierbank 1,9 proc. a VTB 1,52 proc. Podrożał o 1,91 proc. Gazprom, o 1,52 proc. Łukoil a o 2,95 proc. - metalurgiczny gigant z Lipiecka NLMK. Tylko Norylski Nikiel nic nie zyskał na komunikacie o szczepionce. Koncern oligarchów, odpowiedzialny za największą katastrofę ekologiczną we współczesnej Rosji, stracił na wartości 0,11 proc., po tym jak poinformował o 50-krotnym spadku zysku w I półroczu.

Czytaj także: Rosyjska elita już od kwietnia dostaje szczepionkę na COVID-19

W ślad za Putinem, także Donald Trump ogłosił, że USA ma serum od COVID-19. Amerykańska giełda miała więc otwarcie na plusie, główny indeks zyskał 2,5 procent.