Końcówka ubiegłego i początek tego tygodnia należały do niedźwiedzi. Wydawało się, że we wtorek będziemy przerabiali taki sam scenariusz. WIG20 rozpoczął bowiem notowania od przeceny. Tym razem jednak byki nie zamierzały tanio sprzedawać skóry. Trzymajmy się jednak chronologii zdarzeń.

Na dzień dobry WIG20 znalazł się około 0,5 proc. pod kreską. Tym samym została pogłębiona przecena z poniedziałku, kiedy to indeks największych spółek stracił 0,35 proc. Przewaga niedźwiedzi trwała mniej więcej do południa. Wtedy do głosu zaczęli dochodzić kupujący. Były to jednak nieśmiałe próby. Początkowo popytowy wystarczyło determinacji do tego, aby wyjść nieznacznie na plus. To plasowało nas w dolnej połowie europejskiej stawki. Największe rynki notowały w tym czasie solidne wzrosty. Niemiecki DAX zyskiwał 1,5 proc., a francuski CAC40 rósł 1 proc. i mogliśmy tylko z zazdrością podziwiać siłę byków na innych rynkach.

Niedosyt zostawiała nie tylko skala wzrostów na GPW, ale także i ich struktura. Opiera się ona głównie na świetnej postawie CD Projekt. Akcje tej firmy drugi dzień z rzędu wyraźnie zyskiwały na wartości. Na szczęście w drugiej części notowań sytuacja zaczęła się poprawiać i nad warszawskim parkietem mocniej też zaświeciło słońce.

Wzrosty przybierały na sile, a i coraz więcej spółek meldowało się nad kreską. WIG20 zdobywał coraz to wyższe poziomy, a podaż ani myślała wchodzić w drogę rozpędzonym bykom. Na ostatniej prostej byki miały wszystkie karty w swoich rękach Aż żal byłoby nie wykorzystać takiej szansy. Byki stanęły jednak na wysokości zadania. Tuż przed końcem przycisnęły jeszcze mocniej i ostatecznie WIG20 zyskał prawie 1,9 proc.

Aż 15 spółek wchodzących w skład tego indeksu zakończyło dzień na plusie. Prawdziwymi gwiazdami były jednak CD Projekt oraz Allegro. Pierwsza z tych spółek zyskała na wartości 8,8 proc. Allegro urosło o ponad 6 proc. Na tych firmach skoncentrował się także obrót. Na całym rynku obroty wyniosły ponad 1,9 mld zł. Z tego prawie 800 mln to zasługa samego CD Projektu. W przypadku Allegro obroty wyniosły we wtorek blisko 300 mln zł.

Mieszane nastroje panowały w gronie średnich i małych spółek. mWIG40 zyskał na wartości 0,5 proc. jednak już sWIG80 zaliczył taki sam spadek.

Jeśli chodzi o WIG20 to we wtorek udało się przerwać trzydniową spadkową serię. Znowu także można śmielej spoglądać w stronę psychologicznego poziomu 2000 pkt. Tak naprawdę jednak dopiero kolejne sesje pokażą czy popyt na dobre wrócił już do gry, czy był to tylko przerywnik od spadków. Tym bardziej więc warto śledzić sytuację na parkiecie.